ŠPANĚLSKO LÁKÁ PRODUCENTY VIDEOHER

Kreativní průmysl se v poslední době stává tématem, o kterém je stále víc a víc slyšet nejen u nás, ale i v zahraničí. Právě světová zdravotnická krize dala tomuto odvětví značný prostor a podpořila již beztak rostoucí zájem o virtuální svět her.

​Ilustrační foto: Shutterstock

Španělsko strávilo přes tři měsíce ve striktním „lockdownu“, což způsobilo, že si obyvatelé uvědomili nejen nutnost fyzické a intelektuální aktivity, ale i aktivního odpočinku. Po vyprodání zásob běhacích pásů, rotopedů a další domácích sportovních pomůcek došlo na volnočasové aktivity, mezi kterými zaujímaly privilegované místo právě videohry. Jejich největší devizou byla okamžitá dostupnost.

Videoherní průmysl byl již v posledních deseti letech španělskou jedničkou v oblasti audiovize, a příjmově předčil jak filmovou, tak hudební produkci. Tento digitální sektor se již nachází ve fázi konsolidace a je plně připraven na digitální revoluci.

MEZI NEJVĚTŠÍMI TRHY V EVROPĚ

Španělsko je 4. největším evropským odběratelem videoher a nachází se na 9. pozici na světovém žebříčku podle příjmu z videoherního průmyslu. V letošním roce dosáhl videoherní průmysl obratu přibližně 1,5 miliardy eur.

Španělsko představuje bezesporu trh skýtající velké příležitosti a možnosti spolupráce s místními produkčními společnostmi a studii.

Festivaly a veletrhy jsou jedním z účinných způsobů, jak představit česká studia a vývojáře v tomto odvětví. Jsou také skvělou platformou pro oslovení širšího publika. Pouze v Madridu probíhá hned několik významných veletrhů z oblasti videoher, jako například Madrid Games Week, Gamergy, Esports & Gaming Festival a Juvenalia.

Festival animovaného filmu, speciálních efektů a videoher Animayo vzhledem k letošní situaci přešel z klasického prezenčního konání na první stoprocentně virtuální formu, včetně simulací festivalového prostředí.

ČEŠI MEZI HVĚZDAMI SVĚTOVÉ ANIMACE

Mezi hvězdami světové animace měla zastoupení i Česká republika. Hlavní výhodou online formátu byla dostupnost širokému publiku po celém světě.

Na festivalu Animayo se představili Amanita Design, nezávislé studio tvůrců ságy Samorost, Machinarium nebo Botanicula, videoher se širokým mezinárodním uznáním; Warhorse, jehož videohra Kingdom Come Deliverance během prvních dvou dnů po vydání prodala půl milionu kopií; Bohemia Interactive, videoherní společnost založená v roce 1999, která se svým prvním uznávaným titulem Arma: Cold War Assault prodala více než 1,2 milionu kopií a získala několik ocenění, a tvůrci z Univerzity Karlovy, autoři her z období druhé světové války Attentat 1942 a Svoboda 1945. Účast českých firem na tomto festivalu byla finančně podpořena prostředky na podporu ekonomické diplomacie a přispěla k tomu, aby se česká studia dostala do povědomí španělských partnerů, kteří se přesvědčili o tom, že česká herní studia dokáží vytvořit hry srovnatelné s těmi nejlepšími ze světové špičky.

JEDNA Z PRIORIT ŠPANĚLSKÉ VLÁDY

Španělsko si nyní stále více uvědomuje nutnost zapojení se do zajímavých projektů s mezinárodním přesahem, které mohou představovat nový zdroj zisků a zajistit občanům tisíce pracovních příležitostí, což je v kontextu aktuální situace stále více žádoucí.

Investice do kreativního odvětví svou vysokou přidanou hodnotou budou v nadcházejícím období jednou z priorit španělské vlády. Do digitálního sektoru poputují vysoké prostředky, a to jak ze státního rozpočtu, tak dotace, které získá španělská vláda od EU.

Česká studia a kreativci mají potenciál, zkušenosti, a především dobré jméno. Proč toho nevyužít právě ve Španělsku, které nastupuje cestu podpořenou silnými státními a evropskými dotacemi do tohoto odvětví?

Tak si pojďme společně hrát!

Sára Sedláčková, stážistka

Daniela Čapková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Madridu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět