NEW YORK INVESTUJE KVŮLI DEZINFEKCI DO UV ZÁŘIČŮ

V rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 se newyorské restaurace a instituce rozhlížejí po využití ultrafialového záření typu C (UVC), které by dezinfikovalo vnitřní prostory. Pro české dodavatele těchto technologií by se tak mohlo jednat o zajímavou exportní příležitost.

Ilustrační foto: Shutterstock

UVC ničí viry a bakterie, proto bývá využíváno jako dezinfekční prostředek například v nemocnicích. LED technologie emitující ultrafialové záření se používají k dezinfekci vody, nově se zkoumá i jejich vliv na koronavirus. Ten byl také předmětem výzkumu týmu mikrobiologa z bostonské lékařské fakulty Anthony Griffithse, který prokázal, že po pár vteřinách působení UVC paprsků není virus detekovatelný.

UVC lampy začala během pandemie využívat newyorská dopravní společnost MTA (Metropolitan Transportation Authority), která provozuje autobusovou dopravu a hlavně newyorské metro. Plánuje nákup UVC světelných zařízení k dezinfekci autobusových linek a metra. MTA do těchto zařízení investovala již zhruba milión amerických dolarů a v druhé fázi pilotního projetu má v plánu rozšířit uplatnění ultrafialových světelných zařízení do příměstských vlaků Long Island Rail Road a Metro-North.

Newyorské restaurace smějí zákazníkům poskytnout jen čtvrtinu míst ze své kapacity.

Foto: Shutterstock

Upravené záření

Klasické UVC záření je ale pro lidskou kůži nebezpečné a lze jej využít pouze v prostorech bez živých organismů. I krátké vystavení kůže či očí může poškodit DNA. Vědci proto nyní experimentují s různými vlnovými délkami ultrafialového spektra, které by měly zničit viry a bakterie bez škodlivých vedlejších účinků na člověka. Výzkum na Kolumbijské univerzitě pod vedením ředitele Centra pro radiologický výzkum Davida Brennera přišel s upraveným typem záření tzv. far-UVC (s vlnovou délkou 222 nm), který by nemělo škodit lidskému organismu, ale zároveň zničit bakterie a viry. Výzkumníci plánují jeho využití pro lehká přenosná zařízení k dezinfekci vnitřních prostor, jako jsou například divadla, sportovní haly, metro, autobusy, letadla a podobně.

Několik restaurací v New Yorku technologii pod názvem far-UVC ve svých provozovnách testuje. Sushi restaurace na Lower East Side namontovala ultrafialové zářiče (far-UVC) do klimatizací. Dalším příkladem je pekárenský řetězec Magnolia Bakery, jenž instaloval ve čtvrti Upper West Side rám s far-UVC světlem, kterým zákazník projde při vstupu do obchodu. Tato zařízení plánuje instalovat i do dalších poboček. Na základě rozhodnutí guvernéra státu New York Andrewa Couma mohou restaurace využívat jen čtvrtinu svých vnitřních prostor. Lze tedy předpokládat, že se poptávka po far-UVC zvýší.

Trend potvrzuje také další podnik v New Yorku – australský kavárenský řetězec Bluestone Lane. Ten se nyní stane první celostátní sítí kaváren, která ve vnitřních prostorách instaluje světelnou technologii far-UVC 222 od společnosti Healthe. Jedná se o technologii, která kombinuje běžné osvětlení s dezinfekčním světlem nepřetržitě čistícím vzduch a povrchy. Bluestone Lane nainstaluje tuto technologii nejprve ve dvou newyorských kavárnách a následněi v ostatních svých provozovnách.

Generální konzulát New York společně s krajanskou organizací BBLA (Bohemian Benevolent and Literary Association ) zvažuje otestovat toto zařízení v prázdných prostorách České národní budovy před nebo po konání společenských akcí.

 

 

Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v New Yorku

Tereza Řípová, ekonomická specialistka, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět