OKO TYGRA: DALEKÝ VIETNAM JE NÁM STÁLE BLÍŽ

Při pohledu na mapu vidíme, že se Vietnam nachází na druhé straně světa, avšak v našem povědomí působí často jako země, jejíž lidé jsou nám blízcí – jako lidé, které známe. V dnešním globálním světě hrají geografické vzdálenosti stále menší roli. Mezilidské i ekonomické vztahy rostou nejlépe na půdě, která je rozkypřená společnými zájmy, vzájemnou důvěrou, zkušeností a kontakty.

Ve Vietnamu jakoby tygr dostal křídla. Jedním z témat česko-vietnamských jednání je také zavedení přímé linky Praha-Hanoj. Foto: Shutterstock

Dlouhodobě nadstandardní vztahy, kterým se Vietnam a Česká republika těší, byly v posledním roce podtrženy výměnou mnoha důležitých delegací. Firmy, které se do vzdáleného Vietnamu s delegacemi vydaly, vždy rozvířily zájem místních potenciálních partnerů, kteří v nich vidí spolehlivé, moderní a atraktivní společnosti.

Příležitostí ve Vietnamu s ekonomickým rozvojem rychle přibývá. Dobré politické i mezilidské vztahy nesporně napomáhají obchodní spolupráci. Mnoho Vietnamců hovoří česky, další mají s Českou republikou zkušenost a pomocí těchto vazeb české firmy často snadněji vstupují na místní trh. Je však nutno mít na paměti, že ať už vidíme Vietnam jako blízký či vzdálený, je třeba v něm míti oko tygra, nikoli se v jeho oku ocitnout.

OD TYGRA KE KOČCE? NIKOLIV V EKONOMICE

Dle lunárního kalendáře byl rok 2022 rokem tygra a ten letošní nese znamení kočky. Tato symbolika však není aplikovatelná na ekonomický vývoj Vietnamu, který zažil po dvou letech pandemie v roce 2022 masivní a úspěšnou obnovu. Ekonomický tygr regionu se kočkou rozhodně nestává a naopak roste na síle.

Řada mezinárodních ekonomických organizací odhadovala v roce 2022 růst hrubého domácího produktu Vietnamu okolo 6-7 %. Ve skutečnosti však předčil předpovědi a vyšplhal se na celých 8 %. Vietnam nabízí velmi atraktivní podmínky pro firmy a investory, včetně strategické blízkosti k dalším zemím východní a jihovýchodní Asie, robustní sítě dohod o volném obchodu, stabilního politického systému, podnikatelsky příznivého prostředí, množství přírodních zdrojů a dostatku mladé a kvalifikované pracovní síly. Mnoho firem z České republiky pohlíží na Vietnam jako na zajímavou destinaci pro obchodní spolupráci a lze očekávat, že tento zájem bude narůstat. Dosavadní firemní spolupráce zaznamenala řadu úspěchů a spustila projekty v oblastech, jakými jsou například automobilový průmysl, letectví, zemědělství či energetika. Vietnam však skýtá mnoho dalších perspektivních oborů, jakými jsou například věda a technologie, životní prostředí či kyberbezpečnost.

TYGR SILOU, KOČKA PŘÍSTUPNOSTÍ

Pominutí pandemie rozsvítilo českým firmám na jejich cestě do Vietnamu zelenou. Již druhá polovina roku 2022 byla na obchodní delegace ve Vietnamu bohatá. České firmy se účastnily zemědělského veletrhu ILDEX v Ho Či Minově městě, Mining Vietnam a Defence Expo v Hanoji – to vše za podpory v rámci projektů ekonomické diplomacie PROPED. Dalším takovým projektem bylo business fórum českých firem z oblasti zdravotnictví, kde se firmy mohly nejen prezentovat, ale i navštívit místní nemocnici a setkat se s relevantními partnery. Rok 2023 umocnil důraz na rozvoj ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Vietnamem prostřednictvím návštěvy ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely následované cestou předsedy vlády Petra Fialy. V jejich doprovodu do Vietnamu přicestovala řada firem z rozličných odvětví a v průběhu těchto cest dokonce došlo k podpisu smluv a memorand o spolupráci (F-AIR, Enelex, Armex).

Výrazným úspěchem posledního roku byl loni v říjnu podpis výrobní smlouvy mezi společností Škoda Auto a místním partnerem Thanh Cong Motor, který nastartoval její vstup na vietnamský trh. První česká auta by se měla ve Vietnamu začít prodávat již letos. Výrobní závod v provincii Quang Ninh na severovýchodě Vietnamu je v současné době ve výstavbě. Společnost předpokládá počáteční objem prodeje kolem 30 000 vozů ročně. Vietnam se svou dynamicky rostoucí ekonomikou a významným potenciálem na automobilovém trhu představuje ideální podmínky pro posílení pozice Škoda Auto v regionu jihovýchodní Asie. Ze hřbetu vietnamského tygra lze také lépe vyhlížet horizonty trhů dalších zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN).

Letošní nedostatek srážek poukázal na potřebu diverzifikovat zdroje energie. Foto: Shutterstock

ENERGETIKA – EVERGREEN PŘÍLEŽITOSTÍ

Možná to byla lunární kočka, která zahnala déšť jí tolik nelibý, jelikož Vietnam letos zažívá problémy s dodávkami elektřiny mimo jiné kvůli nedostatku srážek, které jsou nutné pro efektivní fungování vodních elektráren. Země je domovem takřka 100 milionů lidí, kteří závisí na energii vyprodukované zejména vodními a uhelnými elektrárnami.

Současná maximální energetická kapacita Vietnamu činí takřka 80 GW, avšak červnová vlna veder snížila výkon ve špičce na méně než polovinu. Vysoce industrializovanému a hustě osídlenému severu Vietnamu tak v některých dnech chybělo až 4,35 GW energie a docházelo k výpadkům, které se dotkly továren i domácností. Tato situace vyzdvihla naléhavou potřebu Vietnamu diverzifikovat zdroje energie, ale i zefektivnit její současnou výrobu. Jedná se o nový problém, který Vietnam doposud nezažíval.

Českým firmám, které mají v této oblasti co nabídnout, se okno zajímavých příležitostí rozevírá dokořán. Vietnamské firmy mají zájem o transfer technologií a investice, avšak jsou také otevřeny diskusím o komplexní spolupráci. Na energetickém business fóru v sídle EVN (Vietnam Energy Enterprise) v Hanoji v únoru 2023 mnoho vietnamských partnerů uvedlo, že české technologie v tomto oboru považují za atraktivní a sofistikované. Vietnam má zájem zejména o rozvoj obnovitelné a zelené energie, modernizaci tepelných i vodních elektráren, řešení pro zvýšení jejich výkonu a úspory energie, ale také obnovu rozvodné sítě.

ČESKÁ STOPA VE VIETNAMSKÉM LETECTVÍ

S obnovou leteckého provozu po konci pandemie nabírá letectví po celém světě nový dech a ve Vietnamu jakoby tygr dostal křídla. Letecká doprava je vzhledem ke geografické charakteristice země klíčová. Domácí aerolinie, jakými jsou například Vietnam Airlines, Bamboo Airways či Vietjet Airlines, mají velmi nabité rozvrhy nejen pro domácí lety, na kterých mobilita osob mezi regiony často silně závisí. Významného úspěchu letos dosáhla česká firma F-AIR, když navázala spolupráci se dvěma vietnamskými aeroliniemi, jejichž piloti tak získají špičkové vzdělání v České republice. Mimo to, že se jedná o další velký úspěch českého byznysu ve Vietnamu, představuje tento projekt také prohloubení mezilidských kontaktů a přibyde tak Vietnamců s českou zkušeností.

V průběhu návštěv českých vládních představitelů ve Vietnamu bylo vždy jedním z hlavních témat zavedení přímého leteckého spojení Praha-Hanoj. Úsilí vynaložené na uskutečnění tohoto kroku přinese dříve či později výsledek, který bude znamenat „boost“ na všech liniích ekonomických i mezilidských vztahů. Kromě snadnějšího cestování pro podnikatele se Vietnam stane také ještě atraktivnější destinací pro české turisty. Zde také vzniknou příležitosti v oblasti hotelnictví a turismu pro české investory. Vietnam skýtá nespočet míst, která se se snazší dostupností stanou velmi atraktivními destinacemi pro tropickou dovolenou. Řada investic z České republiky ve Vietnamu tkví právě v luxusních hotelových resortech.

Díky přímému leteckému spojení by se Vietnam mohl stát ještě atraktivnější destinací pro české turisty i investory do cestovního ruchu. Foto: Shutterstock

ZDRAVÍ OBYVATEL V POPŘEDÍ ZÁJMU

Tygří ekonomika Vietnamu neznamená pouze zvyšování HDP, ale též zkvalitňování životní úrovně obyvatel a s tím související důraz na péči o jejich zdraví. PROPED zaměřený na zdravotní péči v prosinci 2022 dal možnost řadě českých firem navázat kontakty s místními partnery a získat povědomí o potřebách Vietnamu v sektoru zdravotnictví. Ty najdeme v každé rovině oboru od vývoje softwarů pro rezervační systémy pacientů, přes medicínské technologie, vybavení nemocnic, až po vývoj nových léčebných metod a výzkum s nimi spojený.

Očekává se, že do roku 2038 bude 20 procent Vietnamců starších 60 let. Místní farmaceutické firmy vyrábějí hlavně generické léky. Často jim chybí výzkumné kapacity a také schopnost investovat do nového vývoje. Partnerství se zahraničními firmami jim může pomoci nastartovat high-tech výrobu i produkci specializovaných léků a produktů pro domácí i regionální trh. Kromě léků cílených na léčbu potíží skýtá Vietnam také čím dál větší potenciál uplatnění doplňků stravy nabízejících podporu zpomalení stárnutí, zvyšování celkové vitality a další doprovodnou péči o tělo i ducha.

ZEMĚDĚLSTVÍ PRAHNE PO ROZVOJI

Návštěva zemědělského výboru Parlamentu České republiky podtrhla význam spolupráce v této oblasti. Vietnam má zájem o oboustranný obchod s živočišnými i rostlinnými produkty a ještě větší zájem o technologie pro jejich efektivní výrobu. V zemi se objevují high-tech agriparky, které experimentují s novými metodami pěstování plodin od rýže přes zeleninu, houby až po okrasné rostliny. Populace země roste a zemědělské půdy ubývá, tudíž potřeba efektivnější produkce se stává jednou z priorit.

V oblasti živočišné produkce slaví na vietnamském trhu úspěch česká firma Bioveta se svými vakcínami pro prasata a ukazuje tak, že české firmy mají Vietnamu co nabídnout i v zemědělství. Kromě chovu zvířat pro potravinářství lze ve Vietnamu nyní častěji vidět kočku v okně, pod kterým štěká pes nově v roli mazlíčka, kterému jsou bohatnoucí vietnamští páníčci připraveni dopřát prvotřídní péči u veterináře, kvalitní krmení a výbavu nevyjímaje stylové oblečky, doplňky, ale i produkty péče o srst a zdraví vůbec. Firmy vyrábějící petfood a produkty pro chov domácích mazlíčků zde naleznou novou rostoucí klientelu.

VĚDA A VÝZKUM NA VÝSLUNÍ

Na základě informací poskytnutých Ministerstvem vědy a technologií Vietnamu má země zájem o spolupráci s českými univerzitami, centry výzkumu i firmami ve všech sférách. Obzvláště však podtrhuje zájem o informační technologie včetně umělé inteligence, 5G a 6G technologií nové generace či integrovaných řešení a služeb internetu věcí.

Zájem o spolupráci formou výměny doktorských studentů a expertů projevila vietnamská geologická služba (DGMV), která se potýká s nedostatkem zkušených výzkumných pracovníků v oblasti geologického výzkumu. Vietnam je velmi bohatý na přírodní zdroje a jejich výzkum představuje potenciál odkrytí nových možností těžby nerostných surovin v zemi. DGMV disponuje několika specialisty, kteří v minulosti získali vzdělání v Československu nebo České republice a byli by rádi, kdyby i mladší generace dostaly možnost nabytí kvalitních zkušeností a vědomostí právě na českých univerzitách.

NIKOLA SICHLEROVÁ, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět