MAVEL:

ČESKÁ FIRMA DÁL ŠÍŘÍ SLÁVU KAPLANOVY TURBÍNY

Jedná se o jeden z největších vynálezů, který kdy vznikl na českém území – Kaplanova vodní turbína. Objev vynálezce Viktora Kaplana, který na začátku 20. století působil na technické univerzitě v Brně, se později stal významným exportním artiklem československého a následně českého exportu. A také benešovská firma Mavel dodnes šíří slávu Kaplanovy turbíny po celém světě.

Do vodní elektrárny Yipo v Jižní Koreji dodala společnost Mavel v roce 2011 tři Kaplanovy turbíny o celkovém instalovaném výkonu 3 330 kilowattů. Foto: Mavel

Přední český výrobce těchto vodních strojů, společnost Mavel, vyváží do celého světa také Francisovy a Peltonovy turbíny i modulární mikroturbíny. Tato firma svým zákazníkům dodala již přes 500 turbín do více než 40 zemí světa. Zaměřuje se na stroje o výkonu 30kW – 30 MW. „Nejsilnější jsme v segmentu Kaplanových turbín pro nižší spády zhruba od jednoho do deseti metrů,“ říká jeden ze zakladatelů Mavelu Jan Šíp.

U benešovského nádraží

O světových úspěších firmy mluví Jan Šíp, který dnes řídí její business development, v sídle Mavelu nedaleko benešovského nádraží. Toto místo je spojeno s jedním z historických milníků firmy: původně inženýringová společnost Mavel, kterou založili studenti ČVUT se svým profesorem už v roce 1990, tady v polovině devadesátých let „převzala“ výrobní areál někdejšího Železničního stavitelství Benešov a začala turbíny sama vyrábět.

„Výroba nízkospádových Kaplanových turbín je technologicky značně náročná,“ vysvětluje spoluzakladatel firmy. Navíc jde o složitější typ turbíny, jejichž výroba, dá se říci, je i relativně dražší. „Jen málokdo je chce vyrábět,“ dodává. Sázka Mavelu na tento segment se ale vyplácí. Příkladem může být rozhodnutí přední americké energetické společnosti Albany Engineering Corporation, která si Mavel vybrala jako dodavatele turbín pro své vodní elektrárny na řece Hudson ve státě New York.  Svoji volbu vysvětluje tím, že benešovská firma nabídla nejlepší technické řešení, vyplývající ze zkušeností s instalacemi Kaplanových turbín pro nízké spády po celém světě.

Už vzhledem k historické tradici mnozí ve světě očekávají (a mají pravdu), že Kaplanovy turbíny umějí nejlépe vyrobit ve střední Evropě – v Česku, Rakousku či Německu.

Americký podíl

Mavel dnes dodává turbíny do západní a východní Evropy, do Ameriky, ale také do Asie či do Afriky.
V Mavelu pracuje více než 180 zaměstnanců a společnost se v duchu svých zakladatelů jako „aplikační firma“ stále věnuje inovacím. Na svém kontě má stovku unikátních technických řešení. Tržby firmy v nejlepších letech atakovaly hranici jedné miliardy korun, dnes se pohybují na dvou třetinách této úrovně – což vzhledem k dopadům globální finanční krize a různým specifickým ekonomickým problémům v oblasti výstavby investičních celků v řadě zemí považují v Mavelu za velmi slušný výsledek a dobrý odrazový můstek pro další rozvoj.

S Amerikou, jejíž trh je velmi specifický a obchodně značně náročný, je pak spojen další mezník v historii firmy. V roce 1997 se spoluzakladatelé Mavelu dohodli s americkými investory v Coloradu o jejich vstupu do společnosti. „Jsme česká firma s americkým podílem,“ říká Jan Šíp. Ve Spojených státech má Mavel také aktivně pracující dceřinou společnost.

Nízkou cenu nečekejte

V Mavelu se také dozvíte, že výhodou jejich turbín rozhodně není nízká cena. V tomto ohledu nechtějí soupeřit s Číňany. Jan Šíp přibližuje svou vizi na příkladu domácích spotřebičů Miele, od kterých všichni očekávají především vyšší kvalitu. Podobné to je s turbínami od Mavelu.

Firma se snaží jít proti trendu různých „šidítek“, tedy naprogramovaných závad, kvůli kterým musí zákazník koupený produkt po určitém čase vyměnit nebo – když mluvíme o segmentu vodních elektráren – zásadně rekonstruovat. „Dlouhodobá životnost se dnes příliš nenosí, ale jsme přesvědčeni, že naši zákazníci právě ji budou stále oceňovat,“ zdůrazňuje Jan Šíp a upozorňuje, že Mavel ve svých produktech stále využívá konzervativní a zároveň vysoce kvalitní tradiční strojírenské metody.

JAN ŽIŽKA

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět