Vietnam přitahuje zahraniční investice

Vietnam si udržuje pozici jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu a může nabídnout řadu zajímavých příležitostí také pro české investory.

Ilustrační foto: Shutterstock

Je to dáno především vysokým a stabilním růstem ekonomiky, který přesahuje 7%, stabilním politickým prostředím, dynamickým růstem populace a její kupní síly. Ve Vietnamu jsou také ve srovnání s ostatními industrializovanými zeměmi jihovýchodní Asie a zejména Čínou nízké mzdy.

Rostoucí atraktivita Vietnamu se odrazila také na reálném přílivu přímých zahraničních investic do Vietnamu v minulém roce. Objem skutečně realizovaných investic loni dosáhl rekordní úrovně 20,4 mld. USD. Objem přislíbených zahraničních investic (projekty se schválenou investiční licencí) vzrostl na 38 mld. USD.

Vietnam loni těžil především ze zhoršení obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Čínsko-americká obchodní válka spustila vlnu přesouvání průmyslových podniků z Číny do jihovýchodní Asie. Z této situace pak nejvíce profitoval právě Vietnam. K největším investorům ve Vietnamu patří dlouhodobě Jižní Korea, Japonsko a Singapur. Investice z těchto zemí směřují především do výroby elektroniky (mobilní telefony, PC komponenty), oděvů a dalších zpracovatelských odvětví využívajících levné pracovní síly.

Loni se vlna přesunu investic z Číny do Vietnamu promítla do statistik prudkým nárůstem přílivu kapitálu z Hongkongu a Číny. Hongkong se dokonce v roce 2019 s 5,7 mld USD stal druhým největším zahraničním investorem ve Vietnamu hned za Jižní Koreou. Na třetí příčce byl Singapur, následován Japonskem a Čínou.

Nejpřitažlivější lokalitou pro přímé zahraniční investice byla v roce 2019 Hanoj. Do hlavního města směřovalo na 8,45 mld. USD, což představuje více než pětinu z celkového investic z ciziny. V těsném závěsu se umístila jižní metropole Ho Či Minovo město, kam za uplynulý rok ze zahraničí přiteklo 8,3 mld. USD. Následovaly provincie Binh Duong, Dong Nai, Bac Ninh a další.

K nejatraktivnějším sektorům, kam zahraniční investoři vkládají peníze, patří zpracovatelský průmysl, realitní sektor, energetika a cestovní ruch. Loni dominoval zpracovatelský sektor následovaný realitami a maloobchodním prodejem.

Vstup Hong Kongu do skupiny Vietnam Beverage, pod níž spadá i pivovar v Saigonu, byl loni největší zahraniční investicí v zemi. Foto Shutterstock

Největší investice? Do piva

Bezkonkurenčně největším uskutečněným projektem v roce 2019 se stal odkup akcií společnosti Vietnam Beverage hongkongským gigantem Hong Kong Beer v celkové hodnotě 3,85 mld. USD. Tento jednorázový nákup akcií představuje takřka polovinu celkových investic Hongkongu ve Vietnamu za rok 2019 a je také zároveň nejnákladnější cizí investicí v zemi. Druhou největší zahraniční investicí je závod na výrobu mobilních telefonů a tabletů firmy Samsung Electronics v provincii Thai Nguyen za 3 mld. USD. Třetí pozice patří rovněž firmě Samsung (Samsung CE Complex v Ho Či Minově Městě v hodnotě 2 mld. USD), která již ve Vietnamu investovala více než 17 mld. USD. Druhým nejnákladnějším projektem roku 2019 se stala výstavba výzkumného a výrobního zařízení na ruční elektrické nářadí firmy Techtonic Tools Project v Ho Či Minově městě, celkové náklady dosáhly 650 mil. USD.

Jedním z důvodů atraktivity Vietnamu pro zahraniční investory jsou v nižší výrobní náklady vůči ostatním konkurentům v regionu. Mzdy zaměstnanců se drží pod polovinou částek v sousedním Thajsku či Malajsii. V průmyslových oblastech je cena pronájmu 103,5 USD/1 m2 druhá nejlevnější hned za Myanmarem. Náklady na výstavbu nových průmyslových areálů jsou pak ve Vietnamu nejnižší v regionu.

Zahraniční investice také stimuluje vláda patřičnou daňovou politikou. V roce 2016 došlo ke snížení korporátní daně na 20 %, ta navíc může být novým subjektům v průmyslových zónách prominuta na dobu od dvou do čtyř let. K dalším pobídkám patří například odpuštění vízové povinnosti či prominutí dovozní daně.

Dohoda s EU je za dveřmi

Atraktivitu země umocňuje také rozsáhlá liberalizace vietnamského zahraničního obchodu. Vietnam je členem jedenácti dohod o volném obchodu. Tou dvanáctou se stane Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA), o které by měl rozhodnout Evropský parlament. Její předpokládaný přínos pro Vietnam je mimo jiné nárůst exportu zboží a služeb do zemí EU v celkovém objemu 15 mld. eur o 18 %.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

Dominik Vu, stážista, Velvyslanectví ČR v Hanoji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět