V Lotyšsku vzniká továrna na zelený vodík

V lotyšském přístavním městě Ventspils vznikne továrna na zelený vodík, která by se měla stát základnou pro klastr obnovitelné energie. Otevírají se tím nové příležitosti ve výzkumu, ale i využití tohoto alternativního energetického zdroje.

Ilustrační foto Shutterstock

Projekt odstartoval uzavřením smlouvy mezi společností PurpleGreen Energy C a Ventspils Freeport o udělení stavebního práva na pozemek o rozloze 10 hektarů. Začíná proces hloubkového výzkumu, jehož výsledky ukáží, jak by měl tento projekt v přírodě vypadat. PurpleGreen Energy C vede jednání s mezinárodními společnostmi o odbytištích a vývozu vyrobených produktů a také identifikuje příležitosti pro spolupráci s firmami působícími ve Ventspilsu. Potenciálně by závod také vyráběl produkty využívající zelený vodík jako surovinu.

Vedení Ventspils Freeport rozvíjí klastr obnovitelné energie a výroba zeleného vodíku je v tomto komplexu aktivit jedním z velmi důležitých základních kamenů. Přístavní město Ventspils by měl mít všechny předpoklady k tomu, aby se stal budoucím centrem výroby a exportu energie. Předpokládá se, že projekt bude také důležitým krokem v rozvoji klastru obnovitelné energie v severní části regionu Kurzemsko (Kurzeme), který otevře příležitosti jak pro výzkum, tak pro rozvoj dalších podnikatelských projektů, kde bude využití energie budoucnosti hrát důležitou roli.

Z vodíku bude profitovat i přístav

Díky továrně na zelený vodík vznikne v Lotyšsku nové průmyslové odvětví, kde se moderní technologie využívají k výrobě exportních produktů s vysokou přidanou hodnotou. Vzniknou nová pracovní místa, proběhnou rozsáhlé stavby. Zvýší se také tok vývozu nákladu v druhém největším přístavu v zemi, čímž se zvýší přidaná hodnota jak Freeportu Ventspils, tak Lotyšska jako celku.

Výroba zeleného vodíku a dále e-methanolu a zeleného amoniaku hraje klíčovou v zelené energii. Přístav Ventspils vidí obrovské vyhlídky do budoucna jako infrastrukturní objekt, který se integruje do vodíkového ekosystému a přizpůsobuje se rozvoji budoucí vodíkové ekonomiky, včetně exportu vyrobeného vodíku. Loni se úřad Freeport of Ventspils připojil k Lotyšské vodíkové asociaci a společně s více než 20 zástupci průmyslu, vzdělávacích a vědeckých institucí podepsal memorandum o porozumění s ministerstvem hospodářství s cílem podpořit silný a jednotný vodíkový ekosystém a rozvoj příslušných technologií v Lotyšsku.

Šance pro mezinárodní spolupráci

PurpleGreen je společnost skupiny Aksedo Group, která spojila do týmu více než 20 zkušených profesionálů ve výrobě a prodeji solární, větrné a vodíkové energie. Jedná se o inovativní a zkušenou lotyšskou energetickou společnost, která rozvíjí solární a větrnou energii s celkovou kapacitou více než 1 GW. Společnost zahájila projekty na výrobu vodíku a jeho sloučenin a také skladování energie s vysokým výkonem. Projekty PurpleGreen budou spotřebovávat nejen vlastní zelenou elektřinu, ale také solární a větrnou elektřinu vyrobenou jinde v zemi. Společnost úzce spolupracuje s vlastníky pozemků v různých regionech Lotyšska, stejně jako s místními lotyšskými a mezinárodními inženýrskými a projekčními společnostmi, investory, energetickými společnostmi a státními a obecními institucemi odpovědnými za energetiku. Nabízí se tedy prostor i pro zapojení českých firem. 

Veronika Sidó, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Rize

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět