České firmy se představily na Aerospace Innovation Foru v Kanadě

České aerospace firmy po dvou letech opět zavítaly do Montréalu na Aerospace Innovation Forum, největší setkání leteckého průmyslu svého druhu v provincii Québec. Zástupci českého průmyslu se zúčastnili intenzivního networkingového programu a v Kanadě také uzavřeli několik dohod.

Na fóru se představil také prototyp letounu Horizon Cavorite X7, který využívá motor od české firmy MGM Compro.

Fórum se věnuje propagaci nejmodernějších technologií a nejlepších postupů v leteckém průmyslu, což z něj činí jednu z nejdůležitějších událostí jak pro kanadské, tak i mezinárodní inovace. Vzhledem k tomu, že letošní ročník byl zaměřen zejména na udržitelnost, služby v oblasti údržby, oprav a generálních oprav (MRO) a mezinárodní spolupráci, poskytlo fórum české delegaci ve složení Czech Aerospace Cluster, Uptim.ai, ONE3D a CzechInvest ideální platformu pro prezentaci českých odborných znalostí, inovací a schopností, jakož i prozkoumání obchodních příležitostí na kanadském trhu.

Zástupci českého průmyslu, kteří do Kanady zavítali v rámci projektu ekonomické diplomacie, se zúčastnili intenzivního networkingového programu, v rámci kterého se setkali s podniky, vládními agenturami a průmyslovými asociacemi, včetně společností jako Bombardier, CAE, nové platformy Initiative for Sustainable Aviation Technology (INSAT) zodpovědné za koordinaci a urychlení vývoje udržitelných technologií, zástupci Ministerstva národní obrany, Národní výzkumné rady (NRC) či konsorcium CRIAQ, se kterým se poslední dva roky intenzivně pracuje na vytipování projektů spolupráce s českými partnery.

Kanadský letoun s českým motorem

Schůzky a diskuse představily schopnosti českého leteckého průmyslu a otevřely dveře novým obchodním příležitostem v Kanadě. Mezi českými a kanadskými podniky bylo uzavřeno několik předběžných dohod, jejichž realizace závisí na schválení financování. Zástupci společnosti Bombardier vyjádřili například velký zájem o české technologie optimalizace designu. Účastníci měli rovněž možnost vidět existující vazby mezi kanadským a českým leteckým průmyslem prostřednictvím letounu Horizon Cavorite X7 EVTOL, jehož funkční prototyp byl na fóru prezentován. Cavorite X7 je hybridně-elektrický letoun s dlouhým doletem a koncepcí VTOL pro sedm cestujících, určený pro pokročilou leteckou mobilitu (AAM). Jeho navrhované využití zahrnuje vzdálenou lékařskou evakuaci, reakci na katastrofy, přepravu nákladu a komunální aplikace. Letoun využívá český motor MGM Compro pro funkci tahu letadla dopředu, což je klíčový prvek letadla, který jej odlišuje od konkurence. Společnost MGM si v kanadském leteckém průmyslu vybudovala dobrou pověst a použití jejích motorů je příkladem globálního dopadu a konkurenceschopnosti české letecké techniky.

Kromě řady přímých obchodních jednání se Petr Tomášek, výkonný manažer Moravského leteckého klastru, spolu se zástupci Německa Británie zúčastnil také panelové diskuse o mezinárodní spolupráci v leteckém průmyslu. Panel se zabýval tématy jako mezinárodní spolupráce, způsoby zapojení Afriky a Blízkého východu nebo vládní podpora regionálních průmyslových strategií a inovace v oblasti udržitelného letectví. Diskutující zdůraznili význam mezinárodní spolupráce především s ohledem na ekologické aspekty, které jsou hnací silou dnešních nových inovací, jako jsou elektrická a vodíková letadla.

České aerospace firmy po dvou letech opět zavítaly do Montréalu na Aerospace Innovation Forum. Foto Velvyslanectví ČR v Ottawě

Zájem měli i studenti

Široké možnosti českého leteckého průmyslu, od výzkumu materiálů až po výrobu letadel, vzbudily velký zájem kanadských výrobců, výzkumníků a studentů. Zájem o Moravský letecký klastr, respektive jeho členy, ze strany výzkumných pracovníků a studentů rovněž poukázal na možnosti vzdělávací výměny a rozvoje pracovních sil mezi Kanadou a Českem. Několik kanadských studentů vyjádřilo přání studovat na českých institucích nebo se účastnit stáží v českých leteckých a kosmických podnicích, které mohou být podpořeny prostřednictvím programu mezinárodní mobility Erasmus+ KA171. Tento zájem naznačuje potenciál pro podporu vzdělávacích partnerství a rozvoj kvalifikované pracovní síly.

Kromě aktivit na samotném fóru se delegace setkala s kanadským klastrem kosmického průmyslu Space Canada. Tato jednání vyzdvihla schopnosti a připravenost Česka zapojit se do rostoucího kosmického sektoru a otevřela možnosti pro společné projekty a inovace v oblasti kosmických technologií.

Montreal chystá novou inovační zónu

V rámci fóra byla představena nová inovační zóna v Montrealu, která získá finanční prostředky ve výši stovek milionů dolarů. Projekt má přilákat investory a spolupracovníky světové úrovně, má rovněž posunout úroveň mezinárodní spolupráce v oblasti inovací a urychlit přechod na udržitelnou a inteligentní leteckou mobilitu. V minulosti si již několik českých firem uvědomilo významný potenciál, který Montreal jako jedno z nejvýznamnějších světových center leteckého průmyslu skýtá. Vytvořením inovační zóny získává atraktivita tohoto regionu pro české firmy ještě na větším významu. Akce byla již tradičně realizována za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR jako projekt ekonomické diplomacie PROPED ve spolupráci ZÚ Ottawa a agentury CzechInvest.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě

Alex Journeaux, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Ottawě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět