SEKTOR BEZPILOTNÍCH LETADEL V OMÁNU DRAMATICKY ROSTE

Sektor výroby bezpilotních letounů (UAV) a poptávka po službách zajišťovaných drony v Sultanátu Omán rychle roste. Tato situace přinesla i nárůst investic do domácích ománských kapacit. Přesto je nových příležitostí v odvětví UAV a na ně navazujících technologických řešení v Ománu stále hodně.

Ilustrační foto: Shutterstock

Podle tiskové zprávy zveřejněné na konci března 2023 bylo v poslední době do rozvoje sektoru a technologií bezpilotních letounů (UAV) v Ománu nainvestováno přes 100 milionů amerických dolarů. Rozvoj odvětví podporuje i ománská vláda, vlastní projekty mají ministerstvo obrany, Královské letectvo (RAFO) i Královské námořnictvo (Royal Navy), Ministerstvo zemědělství, státní ropná společnost PDO, státní Úřad pro ekonomické zóny OPAZ a řada dalších.

ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY

Tato informace může být zajímavá pro řadu českých firem, ať už by šlo o prodej českého technologického řešení a bezpilotních letounů či o českou investici do výroby v tomto sektoru v Ománu. V Sultanátu Omán se totiž nabízejí velmi zajímavé pobídky a úlevy pro výrobce a investory. Situace si mimochodem všiml i polský poskytovatel telekomunikačních služeb TS2 Space. Ten ve své zprávě například uvádí: „Sultanát Omán rychle rozvíjí odvětví dronů“, „tato malá země zaznamenala rychlý nárůst počtu společností specializujících se na technologii bezpilotních letounů (UAV)“, „tento růst udělal z Ománu nového lídra v regionu v oblasti technologií souvisejících s drony“. A možností využití UAV v Ománu je skutečně dost.

POSÍLENÍ OBRANNÝCH KAPACIT

O rozvoj UAV v Ománu se významnou měrou zasloužil místopředseda vlády pro záležitosti obrany Shihab Bin Tarik (mimochodem bratr sultána), který v UAV technologiích identifikoval cestu, jak posílit obranné schopnosti Sultanátu Omán. Nejnovějším dronem ománské armády je víceúčelový korejský Gryphon se schopností autonomního letu, poskytující informace v reálném čase, za každého počasí. Ministerstvo však pracuje s místními společnostmi na vývoji vlastní ománské řady UAV, přičemž podporuje také jejich čistě civilní využití. Sultanát investuje také do vývoje vlastních technologií s využitím dronů. Královské letectvo Ománu (RAFO) je průkopníkem UAV technologií využívajících umělou inteligenci. Vyvinulo systém, který je schopen autonomně detekovat a sledovat cíle, stejně jako plánovat a provádět mise s minimálním zásahem člověka. Královské námořnictvo Ománu (Royal Navy) provozuje vlastní UAV letku. Ta umožňuje provádět vzdušný průzkum, sledování, pátrací a záchranné operace. Jejich drony mají dosah až 70 námořních mil. Za pomoci UAV se v Ománu již dnes sledují nezákonné aktivity na moři (nezákonný rybolov, pašování, atd.). Obrana byla v Ománu na počátku rozvoje UAV, jejich civilní využití je však v Ománu také značné.

VYUŽITÍ V ZEMĚDĚLSTVÍ

Například v zemědělství se bezpilotní letadla využívají k monitorování plodin, k detekci škůdců, ke kontrole zavlažování, k detekci plevele a sledování zdravého růstu plodin. Ománské Ministerstvo zemědělství, rybolovu a vodních zdrojů využívá drony při rozprašování pesticidů v boji proti plošticím a nosatce rudé, které v současnosti sužují datlové farmy v Ománu. Na tomto projektu spolupracují ománské firmy Phoenix Space and Technology / Securado a Modern Star. Jiný příklad je pak technologie opylování datlových palem, projekt výsadby semen pomocí dronů nebo projekt monitoringu zdraví rostlin a odhadů sklizně s využitím umělé inteligence, které provádí společnost Wakan Tech.

VYUŽITÍ V ENERGETICE A DALŠÍCH OBORECH

V energetice se drony stále častěji používají ke kontrole a monitorování přenosových vedení, potrubí a další infrastruktury. UAV mohou poskytnout nákladově efektivní způsob inspekce těžko dostupných oblastí. Například těžební společnost Petroleum Development Oman (PDO) spolupracuje s ománským startupem Esbaar při zajišťování služeb kontroly infrastruktury PDO za pomoci UAV.

V Ománu jsou také firmy, které se věnují 3D mapování, produktům virtuální prohlídek (360°) či využívání UAV pod vodou či geomagnetismu, jako je například společnost GreenBird.3D.

Drony se v Ománu začínají využívat také jako nástroj inspekce ve stavebnictví, u průmyslových instalací (kontrola nedostatků a defektů na obřím zařízení apod.), při těžbě nerostných surovin (management odpadních hornin, kontrola řízených výbuchů v lomech, kontrola přepravy materiálu a pohyb strojů a lidí v těžební oblasti), či inspekce solárních elektráren (detekce termálních anomálií defektních solárních panelů). Takovéto služby začíná v Ománu nabízet společnost Smart Drones.

Zajímavým projektem je tzv. Medical Delivery Drone. Jde o UAV, které je cíleně navrženo pro přepravu léků. Své uplatnění nachází například při dodávkách léků (či celní dokumentace) pro posádky velkých zaoceánských plavidel (kontejnerových lodí či ropných tankerů). Tato mohutná a drahá plavidla pak nemusí ztrácet čas a zajíždět do přístavu a díky cílené rychlé dodávce dronem (v řádu stovky kilometrů) ušetří nemalé částky svým provozovatelům. Za tímto projektem v Ománu stojí společnost C-Drones ze Spojených arabských emirátů.  

Drony však využívají také státní agentury. Například ománský Úřad pro zvláštní ekonomické zóny a svobodné zóny (OPAZ) využívá firmu Marmol Integrated k dohledu ve zvláštních ekonomických zónách a k mapování průmyslových areálů v prostorách gigantické ekonomické zóny SEZAD Duqm. Nejde jen o pozemní monitoring, ale i o kontrolu přístavů a jim přilehlých námořních tras. Za pozornost jistě stojí zmínit, že ve zvláštní ekonomické zóně Duqm (SEZAD) dokonce Úřad vyčlenil pozemek o rozloze 18 km2 pro činnosti a investice související s umělou inteligencí a UAV, jehož součástí je i testovací areál pro vývoj UAE prototypů a navazujících technologií.

ZÁSILKOVÉ SLUŽBY

V Ománu se hodně mluví také o službách doručování balíků pomocí dronů. Jde zejména o hustě obydlené lokality, jako je hlavní město Maskat. Společnost Mandoob Delivery Company již  podepsala dohodu o poskytování doručovacích služeb pomocí dronů v Maskatu. První dodávky za pomocí dronů realizovaly v Ománu také místní zásilkové společnosti Aramex či Talabat ve spolupráci s americkou společností UVL Robotics.

Také ITHCA (dceřiná společnost Ománského investičního úřadu / OIA) již investovala do technologických řešení UAV, které vyvíjí ománský startup Horizon Oman.

Jak je vidět na výše uvedených příkladech, na ropu bohatý Omán by se mohl stát nejen významným odběratelem českých UAV a našich technologických a softwarových řešení, ale díky atraktivnímu systému pobídek také významnou výrobní základnou pro české investory, pro společné projekty či pro technologický vývoj a testování UAV. 

PODMÍNKY PRO VYUŽÍVÁNÍ DRONŮ

Pravidla pro používání UAV a dronů v Ománu jsou údajně poměrně progresivní a umožňují široké spektrum využití. Ománský Úřad pro civilní letectví (CAA) stanovil jasné předpisy, které mají zajistit především bezpečnost veřejnosti. Přitom tato pravidla umožňují inovativní využití UAV.

Všechny UAV musí být registrovány u CAA a musí být provozovány v souladu s pravidly a předpisy stanovenými CAA (tj. v určeném vzdušném prostoru / minimálně 30 metrů od lidí a budov, piloti musí získat licenci, UAV mají být vybaveny sledovacími systémy jako je GPS, dron musí být neustále pod dohledem operátora, do dané maximální letové hladiny atd.). Z těchto pravidel je možné získat i výjimku, např. „Permission to Fly Beyond Visual Line of Sight“, kterou udělují RAFO (armáda), ROP (policie) a NSA (National Survey Authority). CAA také zveřejnila seznam zakázaných činností (včetně létání nad vojenskými prostorami, nad letišti atd.). Podrobněji k pravidlům pro UAV využijte odkaz na stránkách CAA.  

OMÁNSKÉ SPOLEČNOSTI, KTERÉ SE ANGAŽUJÍ V OBLASTI UAV:

Gulf Testing Solutions Enterprise LLC (GTS)

Smart Drones Solutions

ESBAAR

Wakan Tech

GreenBird.3D

C-Drones

Applus+

Marmol Integrated

DALŠÍ V REGIONU AKTIVNÍ SPOLEČNOSTI:

FEDS Drone-powered Solutions (UAE)

JOUAV (Čína)

Ty z českých firem, které by byly ochotny zvážit alespoň částečnou lokalizaci v Ománu, mají široce otevřené dveře a mohou dojednat speciální pobídky a úlevy pro své investice na tel: +968 80 00 02 22 (Invest OMAN@Investinom). 

Více informací o obchodních příležitostech v Ománu se můžete dočíst na internetových stránkách Velvyslanectví ČR v Rijádu. V současné době jsme rozpracovali a zanalyzovali celkem 17 sektorů ománské ekonomiky. Navíc zde máme informace týkající se daní, poplatků, cla, pracovního práva a další. Obchodně ekonomický úsek velvyslanectví pro vás může vyhledat potencionální místní obchodní partnery či poskytnout jiné služby podle Katalogu služeb Jednotné zahraniční sítě

Roman Plevák, diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět