Radary i zbraně. České výrobky mají v gruzínské armádě dobré jméno

Gruzínské ozbrojené síly prošly rozsáhlou reformou, aby splnily podmínky vstupu do NATO a byly připraveny na bezpečnostní výzvy v jižním Kavkazu. K modernizaci přispěly také české firmy a jejich výrobky se v Gruzii tradičně těší respektu a oblibě. Potvrdila to i nedávná mise českých výrobců obranné techniky do této kavkazské země.

Ilustrační foto Shutterstock

Prezentace zástupců českých společností PBS Group, Phonexia, Rescue Trailer, Liaz, SVOS, Shark Aero a Aero Vodochody Aerospace, během nichž představili své výrobky a moderní technologie, přilákala letos v dubnu pozornost více než 15 potenciálních gruzínských partnerů ze státní sféry i soukromého sektoru. Nad rámec přítomných firem existuje potenciál v oblasti sledovacích systémů, radarových či leteckých technologií, ale i v segmentu ručních zbraní či pozemní techniky. Misi uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tbilisi společně s Ministerstvem obrany ČR, a to v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). 

Slova chvály směrem k českým zástupcům obranného průmyslu zazněla hned během úvodního jednání zástupce vrchní ředitelky sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Michala Rendla s náměstkem ministra obrany Gruzie Sergem Džanelidzem, během něhož gruzínská strana představila své priority.

Na základě vyhodnocení stavu gruzínských ozbrojených složek gruzínská vláda schválila Strategické hodnocení obrany v letech 2021-2025, v němž zdůraznila význam rozvoje kritických obranných schopností a posílení sil pro zvýšení úrovně bojové připravenosti, akvizice, modernizaci a údržbu systémů vyzbrojování a rozvoj infrastruktury, a také technologické transformace gruzínské armády.

 

Fotogalerie

V Gruzii se představilo několik firem českého obranného průmyslu. Foto Velvyslanectví ČR v Tbilisi

Pět priorit pro strategické nákupy

Armáda definovala ve své Strategii nákupu zabezpečovacích systémů pět prioritních oblastí rozvoje obranných sil. Jsou to manévrovací schopnosti (pěchotní, mechanizované a obrněné), protivzdušná obrana, pancéřová ochrana, bojové technologie a dělostřelecké a průzkumné schopnosti. Gruzínská vláda v posledních letech v obranném průmyslu zahájila spolupráci s několika zahraničními partnery a je připravena na další partnerství. Státní vojenské vědecko-technické centrum Delta, které měla delegace také možnost navštívit, spolupracuje s partnery z Izraele a USA na výrobě automatických pušek a s polskou společností WB Electronics na výrobě dronů. Státní společnost letecké techniky Tbilaviamsheni (TAM) hledá partnery pro navýšení výrobních a opravárenských kapacit. 

Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět