POTRAVINY DOVÁŽENÉ DO ZEMÍ ZÁLIVU MUSEJÍ MÍT NUTRIČNÍ ŠTÍTEK

Čeští producenti potravin a nápojů musí počítat s povinným nutričním štítkem při vývozu svého zboží do zemí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC). Štítek musí obsahovat údaje o nutričních hodnotách a uvádět všechny příměsi, které byly k potravině či nápoji dodány.

Ilustrační foto: Shutterstock

Specificky je vyžadován název nutriční příměsi, údaj o původu a dodaném množství. Nový předpis také klade dodatečné podmínky na obalový materiál, který nesmí reagovat se samotnou potravinou. Zvláštní požadavky jsou pak tímto nařízením kladeny na pšeničnou mouku, potravinářskou sůl, výrobky z mouky, rostlinné oleje a tuky či na mléčné produkty. Nařízení obsahuje také penalizační doložku – v případě Ománu je nedodržení pokutováno částkou 1000 ománských rijálů (asi 60 tisíc Kč) a pokuta je dále násobena v případě opakovaného porušení. Dovoz zboží, které neplní povinnosti nového předpisu, je do zemí GCC zakázán. Na druhou stranu nová pravidla neplatí pro zboží vyvážené ze zemí Zálivu.

Obecně platí, že země GCC mohou vyžadovat některé, na první pohled neobvyklé zvláštnosti. Omán například nevpustil do země olivový olej z EU a celní úřad přitom poukazoval na skutečnost, že zboží neobsahuje povinné vitamíny. Zvláštní postup ománských celníků se záhy vysvětlil. Jde o to, že státy dbají o správnou nutriční výživu obyvatelstva a v určitých zeměpisných šířkách prostě některé prospěšné látky chybí. Stát proto vybere některou masově používanou potravinu a tu pak doplní požadovaným nutričním doplňkem, čímž zabezpečí přísun potřebné výživné látky mezi populaci. V Česku se například takto v minulosti dodával fluor do vody (je totiž důležitý pro růst kostí a zdravý chrup u dětí) nebo se prováděla plošná jodizace jedlé soli (jako prevence proti zbytnění štítné žlázy).

Kontrolu mohou provádět i místní úřady

Kontrolu provádějí nejen celníci, ale i agentury ministerstva zemědělství či místní samospráva. Jiný příklad je z února 2022, kdy ománský úřad Food Safety and Quality Centre (FDQC, součást ministerstva zemědělství) nařídil zničení více jak 250 kg zboží v přístavu v Salalah, které nemělo na štítku uvedeno expirační datum. V prosinci 2021 bylo ve stejném přístavu zničeno 672 lahví oleje, jejichž obsah byl znehodnocen z důvodu vysokých teplot a nevhodné přepravy a skladování. V říjnu 2021 nařídila municipalita North Al Batina zničení 77 tun potravinářského zboží z bezmála 100 obchodů, které podle jejího názoru nebylo již vhodné ke konzumaci (šlo o ryby, maso, ovoce, zeleninu a výrobky z nich). 

Roman Plevák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět