MRAMOR, DOLOMIT I MĚĎ. OMÁN HLEDÁ PARTNERY PRO TĚŽBU SUROVIN 

Omán se snaží do země přilákat mezinárodní společnosti specializované na těžbu nerostů, které mají pokročilé technologie a schopnosti v oblasti průzkumu, samotné těžby i následného zpracování. Může to být příležitost pro řadu českých těžařských společností.

Ilustrační foto Shutterstock

„Naším záměrem v odvětví nerostů v nadcházejících letech je dokončit strategické směřování. Chceme rozvinout objemy těžby, rozšířit geologické portfolio, digitalizovat, zvýšit objem investic do těžby a rozšířit jejich podporu. Instituce, které přitom do tohoto procesu zapojíme, jsou státní společnost Minerals Development Oman (MDO) a státní investiční fond OIA,“ říká Saud bin Khamis al Mahrooqi, generální ředitel pro nerostné suroviny ománského Ministerstva energetiky a minerálů.

Ministerstvo ve spolupráci s dalšími ománskými institucemi a partnery připravuje několik konkrétních projektů. Jedním z nich je například projekt nabízející lokalitu pro těžbu mramoru a stavebních surovin. Tento projekt je v současné době nabízen zájemcům ve výběrovém řízení. Cílem bylo vytvořit investiční příležitost a přes nabídkový systém založený na principu transparentnosti, rovnosti, finanční a technické efektivity ji přivést k úspěšné realizaci. „Chtěli jsme proces pro udělování licencí, který přivede seriózního investora ke skutečné investiční příležitosti,“ dodává al Mahrooqi.

Jiným projektem je těžba dolomitu s ománskou těžařskou firmou Kunooz. Cílem je produkovat až 3 miliony tun surového dolomitu ročně po jednotlivých etapách. Počáteční geologická studie ukazuje, že objem zdrojů na místě může dosáhnout více než 250 mil tun dolomitu. Projekt má být realizován v roce 2026.

Další příležitostí je podzemní těžba mědi v lokalitě Al Ghizain (vilájet Al Khaboura, Al Batinah North Governorate). Cílem je vytěžit asi 6,5 mil tun měděné rudy v průběhu 6-7 let. Příprava projektu dosáhla 21 %.

Projekt rozvoje těžební lokality Shaleem se týká těžby sádrovce, vápence a dolomitu a jejich následného exportu do zahraničí. V roce 2020 byla prověřována předběžná studie trhu a logistických řešení nezbytných pro proveditelnost projektu. Ložiska se nachází v Al Shuwaymiya na ploše 1500 km2. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2026.

Nejen těžba, ale i výroba soli

Dalším příležitost představuje projekt Naqa na výrobu soli. Klade si za cíl vyrábět průmyslovou sůl vysoké kvality a čistoty z mořské vody ve vilájetu Mahout, asi 170 km od přístavního města Duqm. V plánu je vybudování solných odpařovacích nádrží, které dokážou vyprodukovat asi 1,5 milionu tun surové soli ročně.

Společnost Mazoon Mining objevila zásoby měděné a zlaté rudy na několika místech v bloku 10 (vilájet Yanqul), tj. mezi městy Maskat a Sohar. Oblast se skládá z pěti měděných a zlatých dolů, které zabírají 10 % celkové plochy. Odhady naznačují, že by bylo možné produkovat i více než jeden mil. tun rudy ročně. Projekt by se měl realizovat do roku 2025.

Posledním příkladem je projekt výrobny měděného koncentrátu ve vilájetu Al-Mudhaibi. Cílem je výstavba závodu, který bude vyrábět měděný koncentrát s obsahem 24 % mědi.

Chystá se česká mise do Ománu

Příležitostí v těžebním průmyslu v Ománu si všímá také Odbor surovinové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který ve spolupráci s Obchodním oddělením velvyslanectví ČR v Rijádu připravuje na druhou polovinu roku 2023 projekt ekonomické diplomacie (PROPED) zaměřený na těžbu. Součástí by mohla být také mise českých firem z oblasti těžebního průmyslu (například s asociací Česká dobývací technika). Tato akce čeká na své schválení a na přidělení finančních prostředků. Další podrobné informace k sektoru těžby a minerálům v Ománu je možné získat na stránkách obchodního oddělení Velvyslanectví ČR v Rijádu.

Roman Plevák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rijádu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět