Maroko řeší nedostatek lůžek i rozpočet zdravotnictví

Marocká strategie v boji s pandemii se ukázala jako velmi účinná. Okamžitá mobilizace veškerých zdrojů pomohla zastavit rychlé šíření viru v jeho počátcích. Koronavirus ovšem také zvýšil tlak na investice do zdravotního systému.

Ilustrační foto: Global Health

Náklady na zdravotní péči v Maroku představují 5 % celkových státních výdajů. Pro srovnání – v ČR to bylo loni okolo 8 %. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) se sektor potýká s nedostatkem personálu a dalšími problémy souvisejícími s geografickým rozložením zdravotnických zařízení. Celou situaci neusnadňuje ani řada ekonomických a sociálních rozdílů v jednotlivých regionech. Mnohé oblasti země nemocnicemi nedisponují, jejich spádová oblast je příliš velká nebo nejsou dostatečně vybavené.

„Hlavním problémem je, že trpíme nedostatkem lidských zdrojů. Bylo tomu tak ale již dávno před příchodem pandemie nemoci COVID-19,“ uvedl ministr zdravotnictví Khalid Ait Taleb. Problém však není jen v počtu vyškoleného personálu, ale také v chybějícím zdravotnickém vybavení.

Podle vyjádření premiéra Saadeddina Othmaniho má Maroko v současné době pouze 1640 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Určité procento nakažených koronavirem vykazuje těžký průběh nemoci a potřebuje hospitalizaci, a tak je zřejmé, že Maroko se svými 36 miliony obyvateli musí mít takovýchto lůžek a návazného vybavení daleko více.

Marocká vláda se proto snaží dlouhodobě navýšit rozpočet ve zdravotnictví. Již v roce 2018 spustila program SANTÉ 2025. V souvislosti s dopady pandemie lze očekávat, že se této vládní strategii dostane větší pozornosti investice do zdravotnictví se rozběhnou. V několika nejbližších letech až do roku 2025 v souvislosti s uvedeným programem by tak mělo docházet k průběžné modernizaci marockého zdravotnictví.

Nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče a zdravotnického vybavení, ale také školení zdravotnického personálu může být velmi zajímavou příležitostí pro české dodavatele a pro školící instituce v oblasti zdravotnictví. Nabízí se také kombinace v dodávkách výrobků i služeb.

Ichrak Touri, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Rabatu

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rabatu