LOTYŠSKO CHYSTÁ ROZSÁHLOU VÝSTAVBU VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN

Lotyšsko chystá projekt velké „větrné farmy“, která má zahrnovat přes 100 turbín. Celkový výkon dosáhne 800 megawattů a větrníky by měly vyrobit až 2,4 terawatthodiny elektřiny ročně. To odpovídá zhruba 30 procentům loňské spotřeby země. Projekt výstavby si vyžádá investice ve výši až miliardy eur. Projekt by měl být realizován nejpozději do roku 2027, takže se v nejbližší době dá očekávat vypsání prvních tendrů.

Foto: Shutterstock

Smlouvu o společném podniku Latvijas Veja Parki (Latvian Wind Parks), jehož cílem je výstavba větrných parků, uzavřely na přelomu července a srpna společnosti Latvenergo a Lotyšské státní lesy. Slavnostnímu podpisu smlouvy mezi státem vlastněnými společnostmi předcházelo několik měsíců vyjednávání a hodnocení jednotlivých možností realizace.

VÁLKA ZMĚNILA POSTOJ K VĚTRNÍKŮM

V Lotyšsku převládal donedávna spíše odmítavý názor vůči „větrníkům“, nicméně válka na Ukrajině a vysoké ceny energií nutí obyvatele přehodnocovat své postoje. V současné době je podle průzkumů přes 75 % obyvatel pro stavbu větrných parků. Spojení dvou významných státních společností při realizaci projektu má přispět k zaplnění mezer v energetických dodávkách. Nadto je plánovaný projekt součástí plnění závazků lotyšského Národního energetického a klimatického plánu 2021-2030 k dosažení klimatické neutrality a podpory energetické nezávislosti.

Latvenergo si slibuje díky historické investici ve výši miliardy eur přilákat nejlepší high-tech firmy, díky nimž Lotyšsko získá nejnovější technologie v oboru obnovitelných zdrojů. Tento projekt by tak mohl být velkou příležitostí i pro špičkové české společnosti.

CÍLEM JE OMEZIT ZÁVISLOST NA RUSKU

V současné době je 40 % elektrické energie, kterou stát potřebuje ke svému fungování, vyrobena v Lotyšsku, z největší části v hydroelektrárnách. 60 % je importováno, nejčastěji z Ruska. Zmíněná částka, nezbytná pro tuto investici, bude investována společností Latvenergo a částečně získána prodejem státních dluhopisů. Nový projekt by měl závislost na importu podstatně zmírnit a podle vyjádření lotyšských představitelů má Lotyšsko ambici v budoucnu elektrickou energii dokonce exportovat.

Informace o průběhu projektu a detaily o vypsání tendrů budou zveřejňovány na webové stránce společnosti Latvenergo. Kontaktní osobou je paní Inese Vilcina, Financing and Investor Relations Manager, tel. +371 29 110 880, e-mail: investor.relations@latvenergo.lv.

Marta Hušková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Rize

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět