KOREJSKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ SMĚŘUJE K CHYTRÝM ŘEŠENÍM
Korejská administrativa aktivně podporuje rozvoj chytrého zemědělství, včetně uplatnění umělé inteligence, internetu věcí a dalších technologií. Soul cílí na to, aby tamní zemědělství bylo méně ovlivněno klimatickými změnami, více produktivní, bezpečné a více konkurenceschopné skrze přechod na produkci s vyšší přidanou hodnotou. Potvrdil to také letošní veletrh KFarm.

Rýžová pole v Jižní Koreji. Ilustrační foto: Shutterstock
GLOBÁLNÍ A KOREJSKÝ TRH
Velikost globálního trhu s chytrým zemědělstvím byla v roce 2020 odhadována na 11,8 miliardy USD a očekává se, že do roku 2026 průměrně ročně poroste o 18,4 % na hodnotu 32,4 miliardy USD, a to zejména díky technologickým pokrokům v umělé inteligenci, internetu věcí, satelitní telemetrii a cloudu.
Dle odhadů dosahoval v roce 2023 jihokorejský trh s chytrým zemědělstvím hodnoty přibližně v přepočtu 289 milionů USD. Vláda dále například plánuje rozšířit chytré skleníky, jejichž zastoupení v roce 2023 představovalo přibližně 14 % na více než 30 % do roku 2027, a zvýšit počet specializovaných podniků v oblasti chytrého zemědělství z 23 v roce 2021 na 100 v roce 2027. Cílem je rovněž do roku 2027 dosáhnout exportu produktů z chytrých farem ve výši 800 milionů USD. V Koreji existuje velké množství hráčů v této oblasti, mezi ty nejvýznamnější patří Gooli (rotující rostlinná farma), Angel Robotics (nositelný robot), AFI (zemědělský dron), Clatform (kontejnerová smart farma) či LS Mtron (autonomní traktor). I toto jsou tedy směry, kde české firmy mohou hledat nové příležitosti.

Foto: KFarm
ZEMĚDĚLSTVÍ JE BUDOUCNOST
81 společností z 12 zemí předvedlo ve 200 stáncích své nejnovější produkty a služby téměř 40 tisícům návštěvníků letošního ročníku veletrhu KFarm, jehož heslem bylo tentokrát „Agriculture is the Future“ a hlavním tématem podoba tohoto segmentu v budoucích letech. Mezi hlavní lákadla pro návštěvníky patřily například automatické sklizňové roboty založené na umělé inteligenci a bezdrátově nastavitelné žací roboty. Souběžné „Fórum zemědělských technologií 2024“ se pak zaměřilo na téma udržitelného zemědělství v éře klimatických změn.
Další důležité informace k tomuto odvětví korejského trhu je možné získat na odkazech níže:
V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.
Jakub Kopecký, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu