KANADA PODPOŘÍ DODAVATELE ZELENÝCH TECHNOLOGIÍ Z EU

Program Low Carbon Business Action na podporu vstupu evropských environmentálních technologií na kanadský trh má své další pokračování. České společnosti se mohou do 17. prosince přihlásit k vyhlášeným projektům poptávajícím nová udržitelná řešení problémů, se kterými se Kanada aktuálně potýká.

Město Vancouver mimo jiné poptává řešení pro nabíjení elektromobilů. Foto: Shutterstock

Projekt Low Carbon Business Action, o kterém jsme na našem webu ambasády již dříve informovali, je iniciativou financovanou EU, jejímž cílem je usnadnit komercializaci zelených nízkouhlíkových technologií a řešení oběhového hospodářství evropských malých a středních podniků v Kanadě. Její organizátoři vyhlásili další výzvu, do které se mohou do 17. prosince přihlásit i české firmy. Kanadské firmy mají totiž zájem o další evropské inovativní nízkouhlíkové technologie, které potřebují pro snížení zátěže na životní prostředí.

Kanada je jednou z největších ekonomik světa se silnou závislostí na některých sektorech produkujících vysoké emise, jako je těžba ropy a plynu, důlní průmysl, zemědělství nebo stavebnictví. Federální vláda si uvědomuje závažnost problému a přijímá četná opatření, která mají pomoci transformaci směrem k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Jakkoliv je dekarbonizace velmi komplexní záležitostí a vyžaduje jasnou strategii a koordinovanou spolupráci všech zaangažovaných subjektů, je v tuhle chvíli pro Kanadu zásadní, aby rozšířila rozsah klimatických technologických inovací a začala rychle zavádět pokročilé technologie ve svých klíčových odvětvích i v systémech zelené infrastruktury.

PŘÍLEŽITOST PRO ČESKÉ TECHNOLOGIE

Na cestě k udržitelnosti i emisní neutralitě mohou pomoci i české čisté technologie. Nově bylo vypsáno šestnáct nových projektových témat poptávajících potřeby z udržitelných materiálů pro pořádání společenských akcí; udržitelné obaly pro balení masa; řešení snižující spotřebu energie potřebnou k provozu lodí; řešení pro ukládání energie v komunitním měřítku; řešení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů v budovách; řešení pro využití odpadního tepla a odpadní páry ve wellness centrech; řešení pro zpřístupnění domácího nabíjení elektromobilů a zlepšení dostupnosti nabíjení v odlehlých komunitách; zlepšení optimalizaci vozového parku a energetickou účinnost (MHD); špičkové a komplexní řešení kvality vnitřního ovzduší; řešení pro přeměnu biomasy na použitelný produkt; řešení pro podporu snah města Vancouver o vytvoření vozového parku s nulovými emisemi (středně těžká až těžká vozidla) včetně řešení pro nabíjení elektromobilů; řešení pro dodávky nízkouhlíkových paliv a infrastruktura pro městský vozový park; řešení pro znovuvyužití městské dešťové vody; řešení pro snížení množství komunálního odpadu a jeho opětovné využití; řešení pro snížení provozní spotřeby energie v dopravních budovách a konečně řešení pro budoucí požadavky na nízkouhlíkovou výstavbu. 

MALÉ ČI STŘEDNÍ SPOLEČNOSTI

České firmy, které by o přihlášení do některého z výše uvedených projektů měly zájem, musí splnit základní podmínky účasti, tj. jedná se o malé či střední společnosti se sídlem v zemích EU, jejichž vlastníky jsou občané EU.

Výběr společností a jejich technologií probíhá formou soutěže s tím, že společnostem, jejichž technologie bude vybrána, bude poskytnuta právní či regulatorní podpora včetně možnosti financování.

Bližší informace k celému projektu LCBA jsou k dispozici na webových stránkách kanadského partnera, případně se zájemci mohou standardně obracet na české zastupitelské úřady v Kanadě, Velvyslanectví ČR v Ottawě (jan_kubacka@mzv.cz) nebo Generální konzulát ČR v Torontu (eva_bartonova@mzv.cz).

Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět