JIŽNÍ AFRIKA POSILUJE ORIENTACI NA EVROPU, ČESKÝM FIRMÁM SE RÝSUJÍ ŠANCE V ZEMĚDĚLSTVÍ
Jihoafrická republika (JAR) je zemí s vysoce rozvinutým a diverzifikovaným zemědělským sektorem, který skýtá velké množství příležitostí pro české agrární subjekty. Geopolitické napětí ve vztazích se Spojenými státy posiluje orientaci JAR na Evropu, čímž se českým firmám otevírají nové možnosti spolupráce.

Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii
Vstup českých produktů na jihoafrický trh navíc usnadňují preferenční obchodní podmínky vyplývající z Dohody o hospodářském partnerství mezi Jihoafrickým rozvojovým společenstvím (SADC) a Evropskou unií.
Ačkoli zemědělství tvoří pouze přibližně 2,7 % jihoafrického HDP, jedná se o zcela stěžejní zdroj zaměstnanosti na venkově a zajišťuje stabilní devizové příjmy díky exportům do celého světa.
POTŘEBA MODERNIZACE
Navzdory exportnímu zaměření čelí jihoafrické zemědělství výzvám, jako jsou klimatické změny, energetická krize a potřeba modernizace, což otevírá prostor pro české technologie v oblasti zemědělské mechanizace, precizního zemědělství a obnovitelných zdrojů energie.
Jihoafričtí farmáři stále více investují do modernizace, zejména do zavlažovacích systémů, traktorů, kombajnů a technologií pro přesné zemědělství. Česká zemědělská technika má potenciál nabídnout konkurenceschopné produkty s dobrým poměrem cena/výkon. Velký důraz je rovněž kladen na „smart agri“ řešení, jako jsou senzory, drony nebo IoT systémy zaměřené na úsporu vody a adaptaci na klimatické změny.
POPTÁVKA PO POTRAVINÁCH I INOVATIVNÍM ZAŘÍZENÍ
JAR je sice netto exportérem agrárních produktů, ale dováží více než 45 % své spotřeby pšenice. Česko jako producent kvalitní pšenice, ječmene i sladu má možnost nabídnout tyto komodity v obdobích slabých úrod nebo geopolitických otřesů (například omezení dodávek z Černomoří). Dále roste poptávka po evropských specialitách a české alkoholické nápoje, cukrovinky či sýry mohou oslovit jihoafrického spotřebitele z řad střední třídy.
Časté výpadky elektřiny (tzv. load-shedding) motivují farmáře investovat do alternativních zdrojů energie. Česká řešení v oblasti solárních systémů, bateriových úložišť nebo bioplynových stanic mohou pomoci zajistit energetickou soběstačnost farem, zejména v energeticky intenzivní produkci (mimo jiné chovy drůbeže, zavlažování ovocných sadů).
Jihoafrický potravinářský průmysl dále poptává moderní zařízení pro mlékárny, pivovary či balicí linky. Česká zařízení, známá svou kvalitou a inovacemi, se mohou uplatnit při modernizaci závodů nebo rozšiřování kapacit.
PATNERSTVÍ S EU
Obchodní vztahy mezi JAR a Českem jsou mimo jiné definovány Dohodou o hospodářském partnerství SADC–EU, která většině produktů umožňuje bezcelní vstup na jihoafrický trh. Evropské produkty, včetně těch z Česka, tak těží z preferenčních podmínek, ať už jde o zemědělskou techniku, potraviny nebo zpracované výrobky.
Současné napjaté vztahy s USA posilují orientaci JAR na evropský trh. České firmy tak mají šanci využít tento trend a posílit svou pozici, a to nejen v obchodu, ale i v oblasti investic a technologické spolupráce. Jihoafrické zemědělství hledá inovace, kvalitu a spolehlivé partnery, přičemž Česko má v tomto směru jednoznačně co nabídnout.
David Vaverka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii