FRANCIE MÁ AMBICE EVROPSKÉHO CENTRA PRO AI, HOSTÍ MEZINÁRODNÍ SUMMIT
Francie má patrně nejlepší předpoklady, aby se stala evropským centrem pro umělou inteligenci, a ambici předefinovat zavedené pořádky na poli této revoluční technologie, které dosud dominují převážně technologičtí giganti z USA, ale i z Číny. Ve dnech 10. a 11. února bude Francie hostit summit o umělé inteligenci, který naváže na předchozí summit pořádaný v minulém roce Velkou Británií a Jižní Koreou, jehož ústředním tématem byla bezpečnost a inkluze AI.

Ilustrační foto Shutterstock
Francouzský summit organizovaný ve spolupráci s Indií nabídne kromě dvoudenní akce na nejvyšší úrovni pro hlavy států či ministry zodpovědné za vědu a inovace řadu doprovodných akcí, jako jsou například Vědecké dny (6.-7. února) a Business Day (11. února), které propojí ty nejvýznamnější aktéry z Francie a celého světa z výzkumné i komerční sféry.
NÁRODNÍ STRATEGIE
Základním pilířem francouzského přístupu k rozvoji AI je národní strategie pro umělou inteligenci, kterou Francie přijala v roce 2018, a která zahrnuje značné investice veřejného i soukromého sektoru do výzkumu a vývoje umělé inteligence a vytvoření prostředí pro rozvoj inovací AI.
Strategie definuje klíčové oblasti pro rozvoj AI, včetně investic do základního výzkumu, aplikace AI v průmyslu a řešení etických otázek. Zahrnuje všechny fáze technologického vývoje, od výzkumu přes vývoj, uvedení na trh až po implementaci. Vložené finance mají zvýšit atraktivitu Francie pro nové talenty a firmy zabývající se umělou inteligencí, aby se zde usadily.
Strategie podporuje rozvoj AI ekosystému na národní úrovni prostřednictvím partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. Opírá se o aktivity vedené iniciativou French Tech (označení pro francouzský technologický ekosystém) a různými subjekty, jako je asociace startupů France Digitale, Hub France IA, Asociace digitálních firem Numeum a přední velké francouzské firmy.
Francouzská strategie umělé inteligence se ve své první fázi zaměřila na vytvoření struktury pro národní výzkumný ekosystém a inovace díky založení čtyř interdisciplinárních institutů pro umělou inteligenci: PRAIRIE, MIAI@Grenoble-Alpes, ANITI a 3IA Côte d’Azur. Tyto instituce podporují špičkový výzkum, doktorandské programy a rozvoj klíčových infrastruktur.
ŠIRŠÍ VYUŽITÍ AI, VÍCE TALENTŮ
Další prioritou strategie je zajištění širšího využití AI a vzdělávání většího počtu talentů – podpora vývoje vlastních špičkových AI řešení s cílem rozšířit využívání AI ve francouzských průmyslových sektorech a dosažení větší konkurenceschopnosti. Vzhledem k rozmachu generativní AI v posledních dvou letech se plány Francie zaměřují také na budování infrastruktury pro generativní AI, včetně superpočítačů, základních modelů, databází využívajících národní dědictví a open-source nástrojů pro využití a hodnocení generativních AI systémů.
Strategie klade důraz na podporu výzkumu a inovací ve specifických sektorech, které jsou dostatečně zralé pro rozsáhlé transformace využívající umělou inteligenci – zdravotnictví, doprava, životní prostředí, obrana a bezpečnost.
DŮRAZ NA SUVERENITU A NEZÁVISLOST
Francie přistupuje k AI s důrazem na národní suverenitu a technologickou nezávislost. Tento přístup se týká i oblasti obrany a využívání umělé inteligence francouzskou armádou, ke kterému dochází postupně přibližně od roku 2015, nicméně zásadní průlom nastal v roce 2019, kdy tehdejší ministryně obrany Florence Parly představila ambiciózní plán integrace umělé inteligence do aktivit armády.
Součástí této strategie je vytvoření agentury AMAID, zaměřené na vývoj umělé inteligence pro vojenské účely a vytvoření CDAO (Chief Digital and Artificial Intelligence Office) v červnu 2022. Zavádění AI je vnímáno jako „game changer“, který zásadně ovlivňuje rozhodovací procesy a operace. AI se využívá v reálném čase pro zkrácení rozhodovacích cyklů, například analýzou dat z dronů, a také pro podporu pilotáže bojových letounů.
Důležitým krokem k technologické nezávislosti je vytvoření vlastního superpočítače pro vojenské účely, který má být spuštěn do konce roku 2025. Tento superpočítač umožní bezpečné zpracování velkých objemů citlivých dat a posílí schopnost země čelit moderním výzvám. Francie se tak snaží být technologicky na špičce v Evropě a zajistit si silnou pozici ve světě.
VÝZKUM A VZDĚLÁVÁNÍ
Cíle stanovené ve francouzské strategii pro umělou inteligenci se ve velké míře opírají o aplikovaný výzkum a inovace. Koordinace výzkumné části strategie má na starosti výzkumný institut pro umělou inteligenci INRIA, jehož rolí je posílit celé francouzské odvětví umělé inteligence, urychlit transfery technologií a rozvíjet programy spolupráce s průmyslem. INRIA v rámci svých aktivit propojuje širší výzkumný ekosystém, ale zabývá se také otázkami vzdělávání, aplikací a technologického transferu. 45 % rozpočtu strategie pro AI je věnováno na výzkum a koordinátorem těchto prostředků je INRIA.
V roce 2024 bylo ve Francii vyselektováno devět AI klastrů/center excelence, které obdrží financování ve výši 360 milionů eur na 5 let. Francie investuje také do vzdělávání, budování dovedností pro „profese budoucnosti“, které povede ke zvýšení počtu kvalifikovaných odborníků na AI. S cílem dohnat zpoždění v potřebných dovednostech v oblasti umělé inteligence, datové vědy a robotiky na trhu práce jsou poskytovány finanční pobídky vysokoškolským a výzkumným institucím, aby rozšířily vzdělávání na všech úrovních středního a odborného vzdělávání, duálních programů a rekvalifikací nebo zvyšování kvalifikace talentů.
Nabídka vzdělávacích kurzů se výrazně rozšířila, zejména díky výše zmiňovaným čtyřem mezioborovým institutům umělé inteligence, ale také v dalších vzdělávacích a výzkumných centrech specializovaných na datovou vědu, umělou inteligenci a robotiku, zejména Paris-Saclay-Institut data-IA, Institut Polytechnique de Paris-Hi! and Paris-Sorbonne-SCAI. Posílení nabídky vzdělávacích kurzů si klade za cíl do roku 2030 disponovat přibližně 100 000 odborníky v oboru AI.
AMBICE OHLEDNĚ GENERATIVNÍ AI
V případě generativní AI má Francie ambici ovládnout celý hodnotový řetězec a je v čele vedení evropského konsorcia zahrnujícího více než polovinu členských států EU, jehož cílem je vytvoření centra odbornosti zaměřeného na vývoj a testování generativních AI modelů. Důležitým partnerem Francie v oblasti výzkumu AI je Německo, se kterým má řadu společných projektů.
Prvním francouzským veřejným supepočítačem je Jean Zay, který kombinuje výpočetní výkon pro intenzivní výpočty a umělou inteligenci. Díky své výpočetní kapacitě umožňuje realizaci například Modelu BLOOM, který je největší vícejazyčný „open science“ model na světě, podporující 46 jazyků (včetně 20 afrických), s 176 miliardami parametrů.
Kromě výkonnosti se Jean Zay vyznačuje špičkovou energetickou účinností. Využívá technologii chlazení teplou vodou, která umožňuje rekuperaci energie pro vytápění budov v oblasti Paris-Saclay. Tato inovace představuje první projekt tohoto druhu v Evropě v tak velkém měřítku. V oblasti generativní umělé inteligence a zejména velkých jazykových modelů vyžadujících výkonnou výpočetní infrastrukturu došlo k navýšení kapacity superpočítače Jean Zay, který je využíván k trénování mnoha modelů, jejichž velikost se za tři roky zvýšila tisíckrát.
Další výpočetní centra ve Francii jsou provozována soukromými firmami, například Scaleway, Outscale nebo OHV. Loni byl oznámený také projekt Microsoftu v rámci investičního summitu Choose France.
ROZVOJ STARTUPŮ
Francouzská strategie umělé inteligence věnuje pozornost také rozvoji domácí konkurenceschopné nabídky a investuje do rozvoje startupů. Francouzský AI startupový ekosystém aktuálně čítá na 1 000 mladých inovačních firem zabývajících se umělou inteligencí, kterým se podařilo v roce 2024 získat investice ve výši 1,2 miliardy eur. Zároveň se Francie a zejména Paříž stala destinací pro výzkumná a rozhodovací centra pro AI velkých světových hráčů jako OpenAI, Alphabet (Google), Tata Sons, Cisco, DeepMind, Fujitsu, HPE, IBM, Intel, Meta, Microsoft, NaverLabs, Samsung, SAP, Uber. Mezi nejúspěšnější francouzské firmy zabývající se umělou inteligencí patří Mistral AI, H, HuggingFace, PhotoRoom, Aqemia.
Jedním z nejúspěšnějších francouzských startupů zabývajících se umělou inteligencí je Mistral AI. Firma se zaměřuje na vývoj pokročilých modelů umělé inteligence. Společnost byla založena v roce 2023 třemi francouzskými inženýry, kteří získali své první pracovní zkušenosti v amerických technologických gigantech Google a Meta. Mistral AI se specializuje na vytváření výkonných a přístupných AI nástrojů, které podporují transparentnost a otevřenost v oblasti AI. Díky silnému týmu odborníků a podpoře investorů se startup stal jedním z klíčových hráčů v evropském AI ekosystému.
VYVÁŽENÝ PŘÍSTUP K AI
V březnu 2024 vydala na základě zadání prezidenta Emmanuela Macrona Komise pro AI zprávu „Umělá inteligence : ambice pro Francii“, která obsahuje soubor doporučení, jakým směrem by se Francie měla ubírat, aby se stala významným světovým aktérem v umělé inteligenci, jejíž potenciál se dotýká nejen ekonomiky, zaměstnanosti, veřejných služeb, kultury, ale i životního prostředí a informační sféry.
Komise nabádá k vyváženému přístupu k AI – ani příliš optimistickému, ani příliš pesimistickému. Dle jejích závěrů AI v krátkodobém horizontu nenahradí lidskou práci, ani nezpůsobí masivní ekonomický růst, ale z dlouhodobého hlediska je třeba počítat s jejím zásadním vlivem. Evropa a Francie mají silnou pozici díky špičkovým talentům a dynamickému ekosystému v oblasti AI, avšak čelí riziku technologického a ekonomického zaostávání, které ohrožuje jejich prosperitu a nezávislost. USA a Čína již učinily z AI klíčovou součást své strategie a pokud Evropa nevyužije svůj potenciál, ztratí kontrolu nad svou budoucností. Pro udržení konkurenceschopnosti je nezbytné reformovat instituce a veřejné politiky a učinit z AI faktor pokroku.
K řešení těchto výzev zpráva Komise navrhuje několik klíčových opatření. Je nutné začít vzděláváním a osvětou: veřejné debaty o ekonomických a společenských dopadech AI by měly probíhat na všech úrovních, od každodenního života po vysokoškolské vzdělávání a kontinuální odborné školení. AI by měla být také součástí sociálního dialogu jako předmět i nástroj.
Investice do inovací je dalším zásadním krokem, přičemž Komise navrhuje zřídit fond „Francie & AI“ ve výši 10 miliard eur pro podporu ekosystému umělé inteligence a transformaci hospodářství. Dále je nezbytné posílit kapacity pro výpočetní techniku prostřednictvím národní a evropské spolupráce a zajistit robustní infrastrukturu pro zpracování dat. Právní a technické překážky v přístupu k datům by měly být minimalizovány – například modernizací pravidel pro používání osobních a zdravotních údajů nebo podporou vývoje technologií umožňujících trénování modelů AI s respektováním autorských práv.
Zvláštní pozornost by měla být věnována výzkumu v oblasti AI. Ten si zaslouží zvýšené financování, administrativní zjednodušení a zlepšení podmínek pro vědce. Na globální úrovni by měla být vytvořena světová organizace pro AI, která by regulovala a hodnotila AI systémy, a měl by být zřízen mezinárodní fond pro AI spolu s mechanismy solidarity pro rozvojové země.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY I VĚDCE
Umělá inteligence bude ve Francii v následujících letech představovat celou řadu možností spolupráce pro české firmy, vědecké týmy i další subjekty. Díky rozsáhlým investicím do výzkumu, inovací a vzdělávání vzniká ve Francii dynamický ekosystém, který nabízí příležitosti pro technologické transfery, společné projekty a sdílení know-how. Spolupráce v oblasti AI mezi Českem a Francií tak může přispět k posílení konkurenceschopnosti evropského technologického sektoru a k jeho nezávislosti.
Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Paříži