ČLENSTVÍ FINSKA V NATO PŘINÁŠÍ ŠANCE I ČESKÉMU OBRANNÉMU PRŮMYSLU
Finský obranný trh nikdy nebyl snadnou destinací, a to zejména proto, že Finsko samotné má velmi silný obranný průmysl a mimo jeho rámec preferuje tradiční dodavatele jako například Švédsko, Norsko či USA. Země dává z historických i geopolitických důvodů mimořádný důraz na bezpečnost dodávek, maximální soběstačnost pro případ konfliktu a spolupráci se severskými sousedy. Se vstupem Finska do NATO v dubnu 2023 se situace začala měnit, a to ve prospěch širší mezinárodní spolupráce se spojenci. Zapojit se mohou i české firmy.
Foto: FDF
Memorandum o spolupráci mezi českým a finským ministerstvem obrany bylo podepsáno již v roce 1996, aktivováno však bylo až v letech 2018 a 2019 konkrétními projekty a stykovými akcemi v Praze a v Helsinkách. Obranný průmysl je jednou z priorit posilování obchodní spolupráce a české velvyslanectví v Helsinkách se této oblasti dlouhodobě věnuje.
Řada českých firem již měla možnost se finským partnerům (státním institucím, armádě i průmyslovým firmám) představit například během ekonomického proexportního projektu na podzim roku 2021, ale i při dalších příležitostech. Během projektu v roce 2021 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi vedením sektorových asociací AOBP a AFDA, které sdružují celkem 260 českých a finských firem obranného průmyslu. Hlavním cílem dokumentu je posílit potenciál obranně-průmyslové spolupráce intenzivnější výměnou informací a koordinací aktivit i pořádaných akcí. Dlouhodobou příležitostí pro spolupráci jsou společné projekty EU, kde mohou české a finské subjekty efektivně spojovat síly a zdroje v rámci technologické, výrobní a další spolupráce.
INOVAČNÍ EKOSYSTÉM, OBCHODNÍ AKCELERÁTOR
Jedním z příkladů nově nastavené mezinárodní spolupráce je projekt DEFINE (Defence Innovation Network Finland), což je inovační ekosystém a obchodní akcelerátor založený městem Riihimäki v roce 2023 za účelem vybudování špičkové mezinárodní sítě v oblasti obrany a bezpečnosti. Projekt je součástí NATO akcelerátoru DIANA, který od roku 2021 podporuje rozvoj inovativních kritických technologií napříč aliancí. Jedním z cílů platformy DEFINE je propojení vojenských, civilních a akademických expertů a vytvoření inovací s duálním využitím.
Riihimäki je ideálním místem pro tuto iniciativu i proto, že se zde dlouhodobě soustřeďuje expertíza v oblasti kybernetické bezpečnosti, digitalizace obranných sil či robotiky, a řada firem v tomto sektoru zde tedy již úspěšně působí. DEFINE je rovněž jedním z organizátorů National Defense Arena, což je nová platforma která se má od června 2024 každoročně věnovat startupům v oblasti obrany a přilákat do této oblasti nové investory tak, aby se tento sektor schopný pružně a efektivně reagovat na aktuální vývoj a poptávku rozvíjel paralelně a komplementárně s tradičním obranným průmyslem. National Defense Arena rovněž vyhlašuje soutěž o nejlepší startup, který během akce získá investici ve výši 100 tisíc eur.
PROGRAM PRO STARTUPY
DEFINE ve spolupráci s venture-kapitálovou firmou Redstone nyní pořádá akcelerační program pro startupy v obranném průmyslu, do něhož je možné se hlásit do poloviny listopadu 2024. Cílem programu, který má být spuštěn již 22. listopadu 2024, je poskytnout mladým firmám cenné know-how od špičkových mentorů a předních lídrů obranného průmyslu a urychlit úspěšnou komercionalizaci nových produktů. Program je otevřený i zahraničním subjektům, a mohou se ho tedy zúčastnit i české startupy.
KONFERENCE A VELETRHY
České firmy, které mají zájem o spolupráci s finským obranným sektorem se pro navázání kontaktů mohou zúčastnit některé z významných veletržních či jiných podobných akcí. Doporučit lze například SecD-Day, což je dvoudenní konferenční a výstavní akce pořádaná každoročně AFDA koncem ledna, kde se lze setkat s naprostou většinou důležitých finských i severských hráčů obranného průmyslu. Jedním z klíčů pro nesnadný průnik na finský obranný trh je produkt s naprosto ojedinělou přidanou hodnotou či partnerství s velkou zavedenou místní společností jako například Patria, Insta, Millog apod. a dodávky či subdodávky jejich prostřednictvím. V neposlední řadě je samozřejmě možné se obrátit na AOBP či Velvyslanectví ČR v Helsinkách.
Daniel Horák, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách