CHORVATSKO ZAVÁDÍ EURO, MÁ NEJVYŠŠÍ RATING V HISTORII. JE TO SIGNÁL I PRO ČESKÉ INVESTORY

Hlavní mezinárodní ratingové agentury v reakci na potvrzené zavedení eura v Chorvatsku zvýšily hodnocení země na dosud nejvyšší úroveň. Chorvatsko vstoupí do eurozóny v lednu 2023 a stane se její dvacátou zemí.

Brusel vítá Chorvaty v eurozóně. Foto: Shutterstock

Podle mezinárodních ratingových agentur má dnes Chorvatsko nejlepší investiční a úvěrový obraz ve své historii, což je velmi pozitivní signál pro finanční trhy a pro zahraniční investory, včetně těch českých. České firmy a podnikatelé mohou vycházet z Mapy globálních oborových příležitostí. Ty mohou být v příštích letech v Chorvatsku velmi pestré. Hlavními tématy jsou podle zmiňované publikace ministerstva zahraničí modernizace průmyslu, výstavba nové dopravní infrastruktury, sektor vodohospodářství, zdravotnictví a rozvoj oblasti služeb.

VŠECHNY TŘI PRESTIŽNÍ AGENTURY

Všechny tři prestižní agentury zvýšily Chorvatsku rating díky formálnímu dokončení procesu vstupu do eurozóny. Agentury ocenily kredibilitu země, která je solidně schopna plnit své závazky.

Agentura Moody’s zvýšila rating Chorvatska o dvě úrovně na stupeň Baa2 a umístila ho do investiční kategorie se stabilním výhledem. To samé krátce předtím učinila i agentura Fitch, která zvýšila chorvatský investiční úvěrový rating o jednu úroveň na BBB+ se stabilním výhledem.  Agentura Standard & Poor’s zvýšila svůj rating na vyšší investiční stupeň BBB+/A-2 rovněž se stabilním výhledem a očekáváním pokračujícího růstu ekonomiky.

Členství v eurozóně Chorvatsku přinese eliminaci kurzového i měnového rizika a rizika likvidity. To je důležité v kontextu chorvatského veřejného dluhu, který je převážně denominován právě v eurech. Směr, kterým se ekonomická politika Chorvatska ubírá, je podle agentur správný a přináší jasné pozitivní výsledky.

Agentury mimo jiné ocenily politiku chorvatské vlády při plnění požadovaných ekonomických kritérií, zejména v rámci vstupu do eurozóny a rekordně krátkodobého pobytu Chorvatska v Evropském mechanismu směnných kurzů ERM II. (Chorvatsko zde bylo jen necelé dva roky.) Chorvatsko tak má lepší úvěrový rating než některé členské země EU (konkrétně Itálie, Portugalsko, Řecko, Kypr, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko). Členství země v eurozóně, jak uvedla S&P Global, sníží devizová rizika a Chorvatsko bude těžit z flexibility měnové politiky a z přímého přístupu k fondům Evropské centrální banky (ECB), stejně tak i ze svého posíleného postavení na kapitálových trzích.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět