ČEŠI SE PROSADILI V TICHOMOŘÍ S METEOROLOGICKÝMI RADARY

Česká firma Meteopress dosáhla úctyhodného úspěchu, když se v rekordním čase a ve velmi konkurenčním prostředí prosadila s dodávkou meteorologického radaru pro letiště Fua´amotu v Království Tonga. Unikátní český výrobek svými technickými schopnostmi umožní přesnější předpověď počasí a včasným varováním ochránit lidské životy během nebezpečných povětrnostních událostí, které se v oblasti Tichomoří často vyskytují.

Foto: Meteopress

Dodávka systému proběhla v extrémně krátkém čase, kdy od podpisu kontraktu v květnu 2024 uplynulo do spuštění a odzkoušení radaru jen 70 dní, přičemž obvykle proces trvá dva až pět roků. K slavnostní inauguraci zařízení došlo za přítomnosti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, novozélandského místopředsedy vlády Winstona Peterse, členů tonžské vlády a dalších významných hostů během zasedání představitelů států Pacific Islands Forum, které se v Království Tonga uskutečnilo na konci srpna. Základem úspěchu české firmy bylo jednání Pacifické meteorologické rady na Fidži v roce 2023, která definovala potřebu radarů pro předpověď počasí v regionu, kde se jich enormně nedostává, přestože zde panují extrémní povětrnostní události.

REFERENCE Z AUSTRÁLIE

Úspěch realizace dodávky do Tongy vycházel z výborných referenci Australské meteorologické služby, která obdobný radar firmy Meteopress instalovala v Brisbane ve státě Queensland a výrobek doporučila partnerům na Novém Zélandě. Financování tonžského radaru zajistil donor z Nového Zélandu – New Zealand MetService v rámci programu novozélandské vlády „Weather Ready Pacific Programme“ a práce probíhaly v těsné spolupráci s Tonga Meteorological Service.

Hlavní předností technologie firmy Meteopress je cena, spolehlivost, nižší energetická náročnost a provozní náklady. Radar má unikátní, oproti konkurenci jednodušší koncepci, vhodnou k přepravě v kontejneru. Inovativní softwarové řešení AI-REN SW, využívající umělou inteligenci, zpřesňuje předpověď počasí a s minimální spotřebou energie předává informace prostřednictvím komunikační sítě GSM nebo Starlink na velké vzdálenosti. Údržba a ovládání je na dálku, umělá inteligence se stále učí a systém adaptuje. Navíc se jedná o systém splňující nejpřísnější kritéria udržitelnosti a jeho provoz energeticky plně pokrývají solární panely, které česká firma rovněž nainstalovala. Data sbíraná radarem jsou neocenitelná zejména s ohledem na největší nedostatek radarových dat v dané oblasti ve světovém srovnání.

DESÍTKY RADARŮ PO CELÉM SVĚTĚ

Firma Meteopress, jejíž historie začala před třiceti lety, dodala za posledních sedm roků do zahraničí 35 systémů meteorologických radarů, má reference v Evropě, Jižní Americe, Africe, Austrálii a nyní i v oblasti Tichomoří. A další projekty jsou ve stádiu příprav. Jen v Tichomoří se chce firma zúčastnit tendrů na dodávky meteorologických radarů na pěti ostrovech, jako je Fidži, Cooks Islands, Niuve a další.

Instalace radaru na letišti Fua´amotu nebyla jednoduchá jak s ohledem na místní prostředí, tak i obtížnou logistiku, která si nakonec vyžádala i dopravu ocelové konstrukce z naší země. Tým pracovníků firmy Meteopress ale společně s partnery úspěšně a v rekordním čase dokončil nasazení a odzkoušení systému. Na realizaci projektu se dílčím způsobem podílela i honorární konzulka ČR v Království Tonga Robina Nakao a Velvyslanectví ČR v Canbeře.

Realizace dodávky meteorologických radarů do Tongy je příkladem unikátního inovativního řešení české firmy, která díky své úspěšné referenci v Austrálii získala povědomí o své kvalitě a technické vyspělosti mezi odborníky v celém regionu a prostřednictvím účasti generálního tajemníka OSN na inauguraci projektu v Království Tonga i po celém světě.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět