BAHAMY SÁZÍ NA MODROU EKONOMIKU A LÁKAJÍ NOVÉ INVESTICE
Bahamy se kromě tradičního turistického ruchu čím dál častěji zaměřují na takzvanou modrou ekonomiku, která vytváří zisk ze světových oceánů a pobřeží. Karibské zemi se přitom daří konsolidovat svůj rozpočet a po téměř dvaceti letech Bahamy získaly i lepší mezinárodní rating.

Ilustrační foto Shutterstock
I pro české investory je pozitivní hospodářský trend Baham příležitostí pro investice a projekty v zemi. Zajímavé příležitosti nabízí například snaha Baham o rozvoj takzvané modré ekonomiky, tedy udržitelných činností, které vytvářejí zisk ze světových oceánů a pobřeží. V současnosti přibližně 20 % HDP Baham pochází z činností souvisejících s modrou ekonomikou, kam patří například udržitelný cestovní ruch, rybolov a námořní služby. Nové ekonomické sektory jsou pro Bahamy příležitostí snížit závislost na tradičním cestovním ruchu a soustředit se na oblasti, jako je mořská akvakultura, biotechnologie a produkce energie z mořských obnovitelných zdrojů.
Nová fiskální pravidla
Vláda Baham v posledních letech přijala nová fiskální pravidla a strukturální reformy, jejichž cílem bylo posílit státní příjmy a omezit výdaje. Lze očekávat pokračování snižování státního dluhu, který by měl podle aktuálních odhadů do roku 2028 klesnout ze současných 76 % HDP na méně než 70 % podílu na hrubém domácím produktu. The Economist Intelligence Unit odhaduje, že růst HDP Baham bude letos činit 2,2 % a inflace dosáhne 1,5 %.
Bahamy v posledních dvou letech provedly také významnou fiskální konsolidaci, přičemž primární saldo se z deficitu 1,4 % HDP ve fiskálním roce 2022 dostalo do loňského přebytku 2,9 % HDP a v roce 2026 se očekává jeho nárůst na 4,5 % HDP. Přebytku se podařilo dosáhnout díky efektivnějšímu výběru daní a zvýšení příjmů spojených s oživením cestovního ruchu po pandemii covid-19. Na straně státních příjmů je významným faktorem zavedení 15% daně pro nadnárodní společnosti působící na Bahamách s ročním obratem nad 750 milionů eur.
Obavy z odlivu turistů
Mezinárodní úvěrová agentura Moody’s mezitím přehodnotila rating Baham ze stabilního na pozitivní B1. Bahamy dosáhly pozitivního ratingu po téměř 20 letech. Prozatím nedochází ke zvýšení ratingu z B1 na Ba3, jelikož Bahamy mají vysoké dluhové zatížení a jsou vystavené riziku přírodních katastrof (především hurikánům) a dopadům změny klimatu, které ohrožují turismus. Bahamská ekonomika je do značné míry závislá na cestovním ruchu, a to především ze Spojených států. Významnější pokles amerických turistů by měl negativní dopad na ekonomiku Baham. Na druhou stranu Bahamy těží ze silného institucionálního rámce a stabilního politického systému, který podporuje důvěru investorů.
Jana Šulcová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Havaně