AUSTRÁLIE SÁZÍ NA KYBERBEZPEČNOST. KONTAKTY TAM NAVÁZALY I ČESKÉ FIRMY

Austrálie se chce stát světovým lídrem v kybernetické bezpečnosti do roku 2030. Kyberbezpečnost je také součástí vládní strategie moderní výroby a seznamu kritických technologií v národním zájmu. Zástupci českých firem, kteří na konci února doprovázeli ministra zahraničí Jana Lipavského během jeho návštěvy, v zemi navázali nové kontakty a prohloubili spolupráci s tamními partnery.

Ilustrace: Shutterstock

Ministra Lipavského během oficiální návštěvy doprovázela podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterou tvořily firmy z oblasti kybernetické bezpečnosti, informačních a komunikačních technologií, digitalizace a inovativních oborů. Firmy se zúčastnily tří podnikatelských seminářů v Canbeře a Sydney, navázaly desítky nových kontaktů a měly možnost debatovat s australskými partnery aktuální otázky kybernetické bezpečnosti a trendů v oblasti inovativních oborů.

Austrálie si uvědomuje význam kybernetické bezpečnosti a zařadila tento obor mezi svá prioritní odvětví. V listopadu 2023 australská vláda schválila novou Strategii kybernetické bezpečnosti na období 2023-2030 společně s akčním plánem a vytvořila poradní radu podléhající ministryní vnitra a kybernetické bezpečnosti. Bylo vytipováno šest kritických oblastí a představeny iniciativy a program k jejich zabezpečení.

POTŘEBA MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

V roce 2022 se sektor kybernetické bezpečnosti podílel na HDP Austrálie 2,4 miliardami australských dolarů (36 mld. korun) a příjmy rostly v uplynulých pěti letech v průměru o 8,7 % ročně. Zaměstnává 47 tisíc lidí. Výhled do roku 2026 předpokládá další navýšení příjmů sektoru, ale je očekávána nižší dynamika růstu v mezinárodním srovnání. AustCyber definoval v roce 2022 v sektorovém plánu konkurenceschopnosti následující výzvy: zlepšit prostředí pro startupy, navýšit domácí kapacity pro zakázky a export a vytvořit podmínky pro příliv zahraničních i místních odborníků. V roce 2026 budou chybět 3 tisíce odborníků v sektoru. Proto mezinárodní spolupráce australských firem v oboru je nástrojem k docílení stanovených cílů růstu.

Foto: Velvyslanectví ČR v Canbeře

PODPORA MINISTRA ZAHRANIČÍ

Ministr zahraničí Jan Lipavský, s cílem podpořit účastníky podnikatelské mise, vystoupil na podnikatelském semináři v Sydney. Zdůraznil oblasti současné bilaterální ekonomické spolupráce i další perspektivní obory, které reprezentují účastníci podnikatelské mise. V Canbeře proběhly dvě akce: podnikatelský seminář s Canberra Innovation Network a kulatý stůl s Canberra Cyber Hub. Při všech jednáních českých a australských firem dominovaly otázky související s kybernetickými útoky a nutností důslednějšího tréninku, ochranou strategické infrastruktury s důrazem na energetiku nebo otázky využívání umělé inteligence a robotiky.

Účastníci podnikatelské mise ocenili obsáhlý program a možnost navázat nové kontakty s partnery v Canbeře i Sydney. Desítky jednání během dvou pracovních dní byly úspěšné a účastníci mise našli partnery, se kterými budou pokračovat v komunikaci a prohloubení společných aktivit. Několik českých subjektů v uvedených oborech zde již úspěšně působí a uvedené networkingové akce jim přinesly další možnosti k rozšíření působení v teritoriu.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět