ARGENTINA DOBÝVÁ VESMÍR A VYVÁŽÍ PRODUKTY KOSMICKÉHO PRŮMYSLU
Argentina je jedním z významných světových hráčů v dobývání vesmíru. Jde o jednu z mála zemí na světě, které se podařilo vyvinout technologicky náročné geostacionární satelity. Státní firma INVAP dodává své produkty do celé řady zemí světa, včetně USA, Mexika a Španělska. Soukromé firmy vyrábějí nano- a pikosatelity ve tvaru krychle o straně 10 nebo 5 cm s pětiletou životností. Země vyvíjí i tzv. launchery s cílem vstoupit do malého klubu zemí, které mají kapacitu vynést satelit na oběžnou dráhu.
Ilustrace: Shutterstock
Úspěšný test v suborbitálním pásmu je první vlaštovkou, vývoj bude trvat nejméně několik let. Ačkoliv argentinské vlády dlouhodobě aplikují politiku nahrazování importů vlastní produkcí, technologicky nejnáročnější vstupy či přímo větší celky se musí dovážet ze zahraničí. Velmi vítaná je taktéž výměna zkušeností a know-how. S rostoucí digitalizací ekonomik také roste potřeba bezpečných a odolných globálních propojovacích systémů.
JIHOAMERICKÝ LÍDR
Argentina je jihoamerickým lídrem v oblasti výzkumu a vývoje satelitů a jedenáctou zemí na světě v počtu funkčních umělých družic (39). Šest z nich má vědecký charakter a byly rozvíjeny pod dohledem státní agentury CONAE („argentinská NASA“). Dvě tvoří flotilu geostacionárních telekomunikačních satelitů národního operátora ARSAT, zodpovědného za správu a poskytování telekomunikačních služeb. Zbylé družice tvoří nanosatelity.
Kromě státních organizací CONAE a ARSAT působí v Argentině i soukromé společnosti spojené jak s výrobou satelitů, tak s poskytováním služeb, infrastruktury a dalších produktů s vysokou technologickou hodnotou. Zaměřují se právě na konstrukci malých satelitů, které lze vyrábět sériově. Příklady takových firem jsou Innova Space, Satellogic či Novo Space. Lia Aerospace jako první firma na světě vypustila do vesmíru nanodružici na biopaliva. Celkově existuje okolo tuctu firem, které jsou schopny vyrábět a nabízet služby v oblasti vesmírného výzkumu.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY I UNIVERZITY
Projekty související s vesmírem a kosmickým výzkumem vyžadují vzhledem ke svému rozsahu dlouhodobou a intenzivní mezinárodní spolupráci. Existence sítě propojených národních institucí podporuje – kromě rozvoje technologických firem (fungujících jako dodavatelé vstupů) – rozvoj lidských zdrojů s ohledem na vysokou kvalifikovanost, kterou vesmírný průmysl vyžaduje. Kvalifikovaných pracovníků by mohly využít i české firmy kosmického průmyslu, který se v Česku doslova „raketově“ rozvíjí. Příkladem je brněnská společnost S.A.B. Aerospace, které se podařilo získat významný kontrakt s Evropskou kosmickou agenturou na vývoj a výrobu pokročilého typu zařízení právě pro hladké vypouštění družic do vesmíru.
Potenciál pro spolupráci otevírá taktéž studijní program zaměřený na vesmírný průmysl, který nedávno vzniknul na brněnském Vysokém učení technickém (VUT). Možná spolupráce se rýsuje i v oblasti využívání a aplikace dat nebo kalibrace a validace radarů se syntetickou aperturou, které poskytují snímky s vysokým rozlišením na velké vzdálenosti. CONAE se zajímá i účast na projektech pozorování hlubokého vesmíru.
Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires