BAVORSKO JE LÍDREM V DIGITALIZACI ZDRAVOTNICTVÍ, ČEŠI HLEDAJÍ SPOLEČNÉ PROJEKTY
Jedna z klíčových událostí v medicíně se odehrála před téměř 130 lety – 8. listopadu 1895 na univerzitě v bavorském Würzburgu. Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen tehdy objevil elektromagnetické záření s krátkou vlnovou délkou, jež nazval paprsky X – dnes známé jako rentgenové záření. Rentgen je dodnes jedním z nejdůležitějších prostředků v lékařské diagnostice. Bavorsko tak již více než století patří k celosvětovým průkopníkům ve zdravotnictví.
Ilustrace: Shutterstock
V současné době je ve zdravotnictví základním prvkem pro nové objevy a inovace úspěšné nasazení digitálních technologií. Bavorsko disponuje řadou špičkových univerzit, výzkumných institucí a klastrů, které podporují rozvoj digitálních technologií v lékařských zařízeních a realizují velmi inovativní projekty. Expertíza Bavorska představuje příležitost pro české univerzity a firmy podílet se na společných výzkumných projektech a navázat kontakty s prestižními potenciálními partnery či zákazníky.
PŘÍNOSY DIGITALIZACE
Digitalizace procesů v lékařských zařízeních a nasazení digitálních technologií v lékařském výzkumu vede ke kvalitnější a efektivnější léčbě pacientů a urychluje vývoj nových léčiv. Třemi sektory ve zdravotnictví, kde jsou digitální technologie úspěšně aplikovány, jsou telemedicína, zdravotnický management a umělá inteligence.
V telemedicíně jsou pacientům pomocí digitálních komunikačních technologií poskytnuty lékařské konzultace a služby dálkově. Zejména pro menší města a venkovské oblasti s nedostatkem lékařů je možnost využití telemedicíny zásadním přínosem. Digitalizace dat a procesů v nemocnicích a klinikách v rámci zdravotnického managementu vede ke zjednodušení a zefektivnění diagnostiky a léčby pacientů. Vývoj nových vakcín a léčiv vyžaduje práci s velkým množstvím dat. Pomocí umělé inteligence lze tato data podstatně rychleji zpracovat a vyhodnotit.
Cílem v medicíně je nabídnout každému pacientovi individuální léčbu na základě jeho zdravotního stavu a anamnézy. Digitální technologie pomáhají se sběrem dat o pacientech, ulehčují srovnání se zbytkem populace a přispívají tak k vyšší míře personalizace v léčbě.
ŠPIČKOVÝ VÝZKUM, UNIVERZITY A KLASTRY
V Bavorsku se nachází řada významných výzkumných institucí, univerzit a klastrů, které se úspěšně podílí na rozvoji a nasazení digitálních technologií ve výše uvedených sektorech. Centrum pro telemedicínu (ZTM) cílí především na podporu lepší spolupráce všech aktérů ve zdravotnictví. Dále ZTM vyvíjí nové lékařské produkty využívající digitální technologie a podílí se na výzkumných projektech.
Jedním z úspěšných projektů je Záchranný řetězec (Rettungskette) 5G, při kterém má pomocí nasazení digitálních technologií (mobilní aplikace, augmented reality, cloud computing a umělá inteligence) v případě nouzové záchrany pacienta dojít ke zlepšení komunikace a výměny dat mezi poskytovateli první pomoci, záchranáři a nemocnicemi. Klíčové je při těchto projektech využití funkční sítě 5G (a potenciálně 6G), která umožní například také nasazení aplikací pomáhajících nevidomým lidem s orientací na ulici nebo virtuálních asistentů při očních operacích.
5G/6G A DIGITALIZACE ZDRAVOTNICTVÍ
V Norimberku sídlí Fraunhoferův Institut pro integrované obvody (IIS), který patří k celosvětově předním institucím v odvětvích mikroelektroniky a informačních technologií. V oblasti digitalizace zdravotnictví se Fraunhofer IIS podílí mimo jiné na vývoji a testování robotů, kteří pomáhají v nemocnicích s transportem léků a vybavení. Zástupci české státní správy, vysokých škol, krajů a firem měli možnost se s vývojem těchto technologií seznámit v rámci specializované mise do Bavorska na téma „5G/6G a digitalizace zdravotnictví“, kterou na začátku listopadu 2024 uspořádal 5G Koridor Mnichov-Praha ve spolupráci s Medical Valley a Generálním konzulátem ČR v Mnichově.
PÉČE I PREVENCE „NA DÁLKU“
Jednou z nejprestižnějších vysokých škol se specializací na zdravotnictví v Bavorsku je OTH Amberg Weiden, která se zaměřuje zejména na problematiku poskytování lékařské péče ve venkovských oblastech a na aplikaci 5G technologií ve zdravotnictví. K nedávným projektům patří mimo jiné vytvoření odolné komunikační infrastruktury v nemocnicích a lokalizace léčiv a přístrojů ve zdravotnických zařízeních pomocí digitálních technologií. Dalším důležitým aktérem je klastr Medical Valley, který sdružuje vysoké školy, nemocnice, firmy a instituce státní správy s cílem podpořit a iniciovat společné projekty zaměřené hlavně na rozvoj telemedicíny a využití digitálních technologií ve zdravotnictví.
Podpora rozvoje digitalizace ve zdravotnictví je jednou z priorit bavorské vlády. Bavorské ministerstvo zdravotnictví, péče a prevence finančně podporuje mnoho projektů v tomto sektoru, například projekty DigiMed Bayern a DocOnLine. Cílem projektu DigiMed Bayern je pomocí digitálních technologií zlepšit prevenci do takové míry, že se výrazně sníží počet infarktů a mrtvic v Bavorsku. Vyvinuta tak byla mimo jiné mobilní aplikace ZdravéSrdce (HerzFit), se kterou mohou uživatelé sbírat data o své fyzické aktivitě a měřit si krevní tlak, srdeční tep a hladinu cholesterolu. V rámci projektu DocOnline byla ve vybraných pečovatelských domovech v Bavorsku zavedena možnost využití telemedicínských zařízení. Klientům tak jsou dálkově poskytovány lékařské konzultace a služby.
PŘÍLEŽITOST PRO ČESKÉ UNIVERZITY A FIRMY
Expertíza bavorských výzkumných institucí a univerzit v oblasti digitalizace zdravotnictví a propojení se sítěmi 5G/6G je příležitostí pro české vysoké školy a firmy podílet se na společných výzkumných projektech. Dále mohou české subjekty pomocí bavorských klastrů navázat kontakt s prestižními bavorskými společnostmi a získat tak nové obchodní partnery či zákazníky. Listopadová mise českých odborníků pro digitalizaci zdravotnictví do Bavorska přinesla řadu podnětů pro další projekty a vzájemnou inspiraci. Generální konzulát ČR v Mnichově je připraven dalším zájemcům z řad českých univerzit či firem zprostředkovat kontakty s bavorskými partnery a dále tak podpořit česko-bavorskou spolupráci v digitalizaci zdravotnictví, která se časem může ukázat stejně důležitá, jako byl vynález rentgenu před 130 lety.
Petr Janoušek, ekonomický expert
Lukáš Opatrný, konzul pro ekonomiku a politiku, Generální konzulát ČR v Mnichově