Rumunsko modernizuje dopravu. Uspět mohou i české inteligentní systémy

Rumunsko postupně zavádí inteligentní systémy a prvky smart cities nejen v dopravě, ale i při správě měst, zajišťování bezpečnosti, v energetice a v ochraně životního prostředí. Uspět přitom mohou i čeští dodavatelé, což potvrdila i nedávná incomingová mise rumunských firem v Česku.

Ilustrační foto Shutterstock

Rumunsko klade důraz na zavádění inteligentních dopravních systémů. Modernizace infrastruktury a dopravních prostředků jde ruku v ruce se záměry podpořit ekonomický růst a chránit životní prostředí. 

Financování z fondů EU

Pro financování Rumunsko částečně využívá vlastní rozpočtové zdroje, v mnohem větším měřítku však spoléhá na evropské fondy, především Operační program regionálního rozvoje (2021‑2027) a Národní plán obnovy a odolnosti financovaný z unijního Nástroje pro oživení a odolnost (2021-2026) a Nástroje na podporu oživení NextGenerationEU. Celková alokace zdrojů přesahuje 29 miliard eur. Rozvoj inteligentních dopravních systémů v tomto kontextu počítá s přibližně 200 miliony eur.

Dalšímu prohloubení česko-rumunské technologické spolupráce v oblasti ITS a Smart Cities napomohla i incomingová mise zástupců několika rumunských podniků sdružených v ITS Romania a technologickém clusteru Smart Cities of Romania do Česka na konci října 2024. Mise byla výsledkem projektu ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Bukurešti financovaného ministerstvem průmyslu a obchodu. Na expertní úrovni přispělo také ministerstvo dopravy. 

 

Fotogalerie

Rumunské firmy v rámci incomingové mise mimo jiné navštívily dopravní podniky Prahy a Brna. Foto Velvyslanectví ČR v Bukurešti

Inspirace českou MHD

Incomingová mise byla zaměřena na předvedení českých technologií užívaných ve veřejné dopravě v Praze a také v Brně. I proto byla část programu věnována setkáním a exkurzím v dopravních odborech magistrátů obou měst a stejně tak v organizacích jako jsou Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID), Brněnské komunikace nebo Dopravní podnik města Brna. Matchmakingové semináře v obou zmíněných městech vytvořily vhodnou platformu pro odchodní jednání a prezentace zaměřené na další možnosti implementace českých ITS technologií ve veřejné dopravě v Rumunsku.

Důležitými partnery pro české podniky z oblasti inteligentních systémů a smart cities v Rumunsku jsou firmy a organizace zastřešené sdruženími ITS Romania, dále pak Romanian Association for Smart Cities a Smart Cities of Romania Cluster. Nejvýznamnějším koordinátorem a integrátorem na české straně zůstává Sdružení pro dopravní telematiku ČR. Jeho role při podpoře exportních aktivit českých firem z odvětví ITS mimo jiné také v Rumunsku bude i v dalším období nezastupitelná.

Juraj Melioris, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět