Jordánsko chce méně elektřiny z nafty. Sází na vítr a slunce

Blízký východ je symbolem bohatství plynoucího z ropy a plynu, neplatí to ale o všech zemích regionu. Jordánsko vlastní surovinové energetické zdroje postrádá. Existenční závislost především na svých sousedech v geopoliticky nesnadném regionu a časté využívání nafty pro výrobu elektřiny má přitom možnost efektivně snižovat díky vhodným přírodním podmínkám pro solární a větrnou energii.

Ilustrační foto: Shutterstock

Na devíti desetinách území Jordánska se rozléhá poušť a zároveň je i z velké části až nečekaně hornaté. Slunce svítí okolo 330 dní v roce a vítr fouká téměř nepřetržitě. Kombinace těchto faktorů poskytuje zemi téměř ideální podmínky pro dlouhodobou orientaci na energii obnovitelných zdrojů.  Pro masivnější využití je v Jordánsku výzvou nejen obvyklá otázka skladování a nestability přírodních zdrojů, ale i zastaralá místní infrastruktura. V Jordánsku se i z tohoto důvodu dobře uplatňují hlavně individuální řešení pro jednotlivé budovy, například jen pro ohřev vody, který se jinak řeší stále dražší naftou nebo elektřinou. Jedním z klíčových hráčů v této oblasti na jordánském i širším regionálním trhu se přitom postupně stala místní pobočka české firmy Solarity.

Dopad klimatických změn je i na běžný život Jordánců každý rok zřetelnější, a to nejen v podobě kritického nedostatku vody. Nebývale studené zimy i navyšující se teploty během léta zejména v Ammánu, ležícím v nadmořské výšce téměř 1000 metrů znamenají téměř plynulé přechody z vytápění na chlazení vzduchu klimatizací. Relativně novým tématem se tak v kombinaci s rekordními cenami elektřiny a nafty stávají energeticky šetrné budovy.  A to od klasické izolace, kterou naprostá většina staveb v Jordánsku postrádá a o niž začínají jevit Jordánci stále větší zájem, po nejnovější chytré nápady pro energetické úspory.

Českým firmám se tak v Jordánsku nabízí široká škála příležitostí od solární energetiky po energetické úspory. I proto Velvyslanectví ČR v Ammánu chystá ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v rámci veletrhu SONEX/JIMEX prezentaci českých inovativních řešení v oblasti obnovitelných zdrojů a České republiky jako zajímavého partnera pro tento sektor.

Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ammánu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět