FIRMY ŽELEZNIČNÍHO PRŮMYSLU SE ÚČASTNÍ PROJEKTŮ EKONOMICKÉ DIPLOMACIE I ROZVOJOVÉ SPOLUPRÁCE
Členské firmy asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu (ACRI) se propojily na online workshopu s ekonomickými diplomaty ambasád České republiky v Turecku, Indii, Litvě a Lotyšsku. Interaktivní online seminář zorganizoval Odbor ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR a zúčastnila se ho i generální ředitelka ACRI Marie Vopálenská.
Indie plánuje stoprocentní elektrifikaci tratí do roku 2025. Ilustrační foto z Bombaje: Shutterstock
Formát online uzavřené akce umožnil firmám z ACRI rychlé propojení s ambasádami v různých částech světa. Firmy Škoda Electric, Bonatrans, AŽD Praha a další měly na workshopu příležitost projednat příležitosti v oblasti železničního průmyslu a městské kolejové dopravy v uvedených zemích, které asociace ACRI vytipovala jako perspektivní. S Karolinou Vorzovou ze Stálého zastoupení ČR při Evropské unii v Bruselu členové ACRI prodiskutovali také možnosti zapojení do zahraniční rozvojové spolupráce, tendrů EU a využití fondů vnější spolupráce EU. Zástupci Odboru ekonomické diplomacie pak firmy informovali o nástrojích ekonomické diplomacie a zahraniční rozvojové spolupráce, jako je program Záruka ZRS.
Členské firmy ACRI jsou zapojené do projektu České rozvojové agentury Posilování kapacit platforem nestátních subjektů pro rozvojovou spolupráci, tzv. sektorové rozvojové platformy. České firmy mají možnost spojovat se do sektorových rozvojových platforem a získat podporu při zapojení do projektů zahraniční rozvojové spolupráce od roku 2019. Kromě ACRI využila této možnosti také Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Sektorové rozvojové platformy propojují ekonomickou diplomacii s rozvojovou spoluprací a podporují české firmy, které jsou schopny realizovat větší projekty v zahraničí a nabízet komplexní sektorová řešení v rámci rozvojové spolupráce.
AMBICIÓZNÍ PLÁNY INDIE
Indie má v oblasti rozvoje železniční dopravy ambiciózní plány, mezi které patří 100% elektrifikace tratí do roku 2025. Indická vláda plánuje investovat do modernizace a rozšíření železniční infrastruktury 150 miliard amerických dolarů do roku 2025. Řada českých firem je v Indii v oblasti železniční a kolejové dopravy již aktivní. Bohumínská společnost Bonatrans dokonce otevřela v roce 2019 svůj výrobní závod v indickém Aurangabádu. Firma tím realizovala vůbec první zahraniční investici v sektoru od zavedení vládního programu „Make in India“. Soukolí, osy a kola pro metro a železnici odtud putují do všech koutů Indie. Ekonomický diplomat české ambasády v Dillí Jakub Jaroš na workshopu přiblížil nejen další příležitosti pro české firmy v oboru, ale prezentoval také podrobnosti projektu ekonomické diplomacie (PROPED), který ambasáda v Dillí připravuje na květen příštího roku. Během sektorové mise se čeští dodavatelé v oblasti železniční a městské kolejové dopravy představí indickým partnerům a navštíví akci „Rail India Conference and Expo v Dillí“.
Také Turecko klade velký důraz na elektrifikaci železničních tratí a rozšíření sítě pro rychlovlaky. Řada tureckých měst také pracuje na rozvoji sítě příměstských vlaků. Město Mersin se stane prvním tureckým městem na pobřeží Středozemního moře s vlastním metrem, což přináší řadu příležitostí pro české firmy.
Formát online uzavřené akce umožnil firmám z ACRI rychlé propojení s ambasádami v různých částech světa. Foto: MZV
PROJEKT STOLETÍ V POBALTÍ
České firmy zaměřené na železniční průmysl jsou etablované také v Pobaltí. V Rize, hlavním městě Lotyšska, jezdí české tramvaje společnosti Škoda Transportation. Ekonomičtí diplomaté ambasád České republiky v lotyšské Rize a litevském Vilniusu firmám z ACRI na workshopu prezentovali také projekt Rail Baltica, který může pro české společnosti představovat řadu zajímavých obchodních příležitostí. Tento „projekt století“ představuje plán na vybudování vysokorychlostní železniční trati v délce 870 km a je jedním z prioritních projektů EU v rámci politiky transevropské dopravní sítě (TENT-T). Firmy se mohou dozvědět více informací o projektu Rail Baltica také na online konferenci Rail Baltica Industry Day 2021, na kterou se mohou přihlásit do 25. listopadu.
Post-covid příležitosti pro české firmy napříč sektory nejen ve výše uvedených zemích jsou přehledně zpracované v Mapě strategických příležitostí 2021/2022.
Přehled dalších akcí ekonomické diplomacie najdete v sekci „Akce“. Aktuálně připravujeme seminář o obchodních příležitostech v Německu, který proběhne 22. 11. v Praze a 23. 11. v Českých Budějovicích.